التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

خسته نباشید استاد محترم دکتر ع.ح. سردار … مردی ۳۳ ساله هستم و با فیلتر شکن وارد سایتتان شدم … من هم سئوال خودم را مطرح میکنم باشد که جوابی بیابم . دو سال پیش ضایعات قرمز روشن و متورم همراه با دانه­های آب­دار و با خارش شدید در آلت تناسلی دارم. مقاربت تنها با همسرم دارم و برای پیشگیری از کاندوم استفاده میکنم خارش داشت و وقتی میخاریدم ، ترشح از دانه­ها خارج میشد و تشکیل دلمه میداد و گاهی عفونی میشد . این حالت یکی دو ماه ادامه داشت کمی خوب شد اما بعد از سه چهار ماه این ضایعات پوسته دار قرمز با خراش و نمای فلسی شکل پوست و با خارش خفیف تا متوسط و بدون دانه­های آب­دار شدند. بعد از شش ماه وضعم بدتر هم شد با افزایش ضخامت پوست، تشدید خطوط پوستی، خراش و ترک­های پوستی و خارش متوسط تا شدید همراه شد ……….. دوست دوم : سلام آقای دکتر .من حدود 2 الی سه ماهی هست که قسمت پايين آلتم با خارش شديد همراه است و اين اتفاق بيشتر در شب ها اتفاق مي افتد. خارش بگونه ای است که حتی گاهی اوقات قسمت پايين آلتم زخم مي شود. دانه هایي هم در پوست قسمت پايين آلتم مشاهده مي شود. آيا اين موضوع خطرناک است و من بايد چکار کنم؟

دکتر ع.ح. سردار : درود بر دوستان خوبم . چنان همیشه تکرار میکنم لطفا با یک پزشک از نزدیک ملاقات کنید . مطالبی را برایتان تهیه نمودم که تنها مختص ناحیه تناسلی نیست و میتواند شامل کل پوست باشد چرا که پوست تقریبا ساختمانی مشابه در کل بدن دارد.

درماتیت

اصطلاحات “درماتیت dermatitis” و “اگزما eczema” هر دو برای یک مورد بیماری پوستی بکار میرود. در برخی موارد از واژه درماتیت اگزمایی (eczematous dermatitis) نیز استفاده می شود. درماتیت می تواند حاد یا مزمن و یا هر دو باشد. درماتیت حاد شامل بثورات جلدی قرمز رنگی است که به سرعت بسط میابند که ممکن است ایجاد تاول کرده و متورم شود. درماتیت مزمن شامل التهاب و تحریک طولانی مدت است و اغلب تیره تر، ضخیم تر، خراش خورده تر از پوست اطراف آن میباشد. درماتیت تحت حاد، مرحله ای بین حاد و مزمن میباشد . (تصاویر مرتبط 12)

تنش روانی می تواند موجب تحریک یا تشدید درماتیت شود که احتمالا با سرکوب مکانیسم ایمنی طبیعی بدن همراه است.

برخی از انواع درماتیتها

- درماتیت اتوپیک (Atopic dermatitis) : در کودکان شایع است، به نظر می رسد که ارثی باشد چرا که تقریبا همیشه سابقه خانوادگی درماتیت یا آسم در این افراد وجود دارد. نشانه های این نوع درماتیت عبارتند از: خشکی پوست به همراه خارش ، بثورات بر روی صورت، داخل آرنج، پشت زانوها، و بر روی دست ها و پاها. خارش پوست موجب قرمزی، ورم ، ترک، خروج مایع ، کلفتی پوست و پوسته اندازی .

- درماتیت تماسی تحریکی (Irritant contact dermatitis): تماس مکرر با آب، مواد شوینده، حلالها و مواد شیمیایی ، و هر گونه اصطکاک پوست میتواند موجب اینگونه درماتیت شود. در این عارضه پوست قرمز شده، خارش دار است.

- درماتیت تماسی آلرژیک (Allergic contact dermatitis) به علت تماس پوست بدن با موادی است که اکثر مردم نسبت به آن واکنش نشان نمیدهد: چنان صابون ، مواد الکلی ، نیکل، عطر، لاستیک، رنگ مو و یا کاندوم. در این عارضه پوست قرمزشده و به همراه خارش و سوزش است. برای تشخیص عامل تست پچ لازم است.

- خشکی پوست

- درماتیت نومولار (Nummular dermatitis) : که در بعضی منابع دیسکی شکل یا سکه ای نیز نامیده اند . نقاط آسیب دیده می تواند پوسته دار، دارای مرز و خارش دار باشند و به شکل تکه های تحریک پذیر برای چند ماه باقی بمانند .

- درماتیت سبورئيک (Seborrhoeic dermatitis) و شوره سر: درماتیت سبورئيک با توجه به تحریک ناشی از مواد سمی تولید شده توسط مخمر مالاسزیا (Malassezia) بروز میکند. که این گونه مخمر بر روی پوست سر و صورت زندگی می کنند و گاهی اوقات به جاهای دیگر هم سرایت میکنند. این عارضه با قرمزي و پوسته ريزي و خارش مشخص ميشود . در مورد شوره سر لازم به ذکر است که پوسته ريزي سر بدون سرخی بروز ميکند.

- درماتیت عصبی (Neurodermatitis) : تکه های فلس دار بر روی سر ، پایین پاها، مچ، یا ساعدها ایجاد میشود.

- درماتیت عفونی : به نظر می رسد تحت تاثیر عفونت باکتریایی زرد زخم (impetigo) و یا عفونت های قارچی باشد.

درمان درماتیت

- استحمام : دوش گرفتن مخصوصا با استفاده از آب ولرم موجب کاهش عارضه میشود. به جای صابون معمولی از شوینده های غیر آلرژیک استفاده کنید.

- البسه : پوشیدن لباس نرم و صاف با قابلیت انتقال هوا پیشنهاد داده میشود، از پوشیدن لباسهای نایلونی و پشمی بهتر است اجتناب شود.

- محرکها : از پوست خود از گرد و غبار، حلال ها، مواد شوینده برخی عطرها و مواد آرایشی تحریک کننده و صدمات خارجی محافظت کنید.

ـ سیگار نکشید.

– مرطوب کننده : از نرم کننده ها به خصوص پس از استحمام و خارش استعمال شود.

– استروئیدهای موضعی : از کرم یا پماد موضعی استروئید به نقاط خارش دار در طول یک دوره 5 تا 15 روز با نظرپزشکان میتوانید استفاده کنید.

– نور درمانی

– کرم پیمکرولیموس : کرم Pimecrolimus کرم ضد التهابی بسیار موثر برای درماتیت اتوپیک، با اثرات جانبی کمتری نسبت به استروئید موضعی است.

– آنتی بیوتیک : پزشکان آنتی بیوتیک هایی نظیر فلوکلوکساسیلین (flucloxacillin) یا اریترومایسین در صورت حالتهای عفونی توصیه می کنند. عفونت ممکن است در اغلب موارد با باکتریهایی چون استافیلوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus) و استرپتوکوک پیوژنز (Streptococcus pyogenes) صورت گیرد.

– داروهای مهار کننده سیستم ایمنی

– آنتی هیستامین ها : قرصهای آنتی هیستامین ممکن است به کاهش سوزش، و به ویژه در شب کمک کنند.

با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط دیگر:

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

مداوا و علائم اگزمای آتوپیک (درماتیت اتوپیک) پوستی در سنین مختلف

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

راه های بهبود در کلوئید پوستی – گوشت اضافی

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

سندرم کاندوم پاره شده Syndrome Torn Condom

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن2 Responses to “التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی”

 1.   Anonymous Says:

  سلام .مردی 36 ساله هستم . من پلاک های قرمز روشن روی پوست الت تناسلی دارم که هیچ نشانه ای اعم از خارش درد یا سوزش و یا هر چیز دیگه ای نداره و به علاوه لکه های .
  برجشته قرمز روی کلاهک . آنتی بیوتیک استفاده کردم اثری نداشت الان 24 ساعته دارم پماد تاکرولیموس می زنم . نگرانم دکتر تنونست تشخیص بده . لطفا بگید بیماری من چیه .و درمان اون کدومه

  Reply

 2.   danial Says:

  سلام ببخشید میخواستم دلیل زخم بر رو محل ختنه تا سر الت را بدونم
  الان 3 ماه است؟

  Reply

Leave a Reply