خارش فرج بانوان

آقا دکتر ع. ح. سردار من هم زنی خجالتی هستم و از ژاپن مزاحمتان میشم. من هم چنان خانومی که در پست قبلی در مورد خارش مقعد سئوال کردند کمی در مورد سئوال کردن مستقیم خجالت میکشم . من دچار خارش در فرج و کشاله ران هستم گاهی ضایعات پوستي خارش دارند و قرمز رنگ میشوند و معمولا منتشر میشوند … وقتی صابون ضد باکتری استفاده میکنم تاثیری ندارد و گاهی بدتر هم میشود پمادهای کورتونی کمی بهتر میکند اما خارش همچنان باقی میماند آقای دکتر خوشحال میشم نظرتان را بدانم . البته فکر نکنید که من همسر یک تاجر یا دیپلمات در ژاپن هستم من واسه کار به ژاپن آمده ام و ….

دکتر ع. ح. سردار : سلام خانوم گل خسته نباشید. پیشاپیش اجازه بدهید که بگویم خجالت را کنار بگذارید و به یک دکتر پوست مراجعه نمائید چرا که من هیچ وقت نمیتوانم تشخیص و تجویز آنلاین دهم اما احتمالا شما جز آن عده ای هستید که زیاد تعرق میکنید و افرادي كه زياد عرق مي كنند میتوانند مستعد بيماري قارچی در کشاله ران و فرج شوند. چنان پستهای دیگرم اطلاعاتی کلی در اختیار شما و دیگر خوانندگان قرار میدهم.

خارش فرج

فرج ناحيهٔ اطراف مهبل میباشد و شامل لب‌ها و تعدادى غده است. خارش فرج (Pruritus vulvae) عبارت از خارش ناحیه تناسلی زنان میباشد و در بین بانوان عارضه ای رایج است و این حالت بیماری نیست و علامت عارضه ای دیگر میباشد. افرادی که از آن رنج می برند اغلب سالهای زیادی این عارضه را به همراه دارند و در بسیاری موارد نتیجه معالجه آنها تنها تسکین موقت بوده است.

تعدادی از علل عبارتند از :

- حساسيت‌ پوستي

- بیماری پوستی مانند درماتیت ، لیکن سیمپلکس (lichen simplex) ، پسوریازیس (psoriasis) یا لیکن اسکلروز (lichen sclerosus) .

- شپش ناحيهٔ عانه

- میکروارگانیسم ها مانند کاندیدا (برفک) ، لاکتوباسیل (cytolytic vaginosis) ، و در موارد کمتری ، گاردنرلا (gardnerella) یا تریکومونیاز(trichomoniasis)

- درماتیت تماسی به علت خاراندن ، اصطکاک ، لباس زیر تنگ ، صابون و یا موزایی نامناسب

- بيمارى قند

- خراش های کوچک ، اغلب در ناحیه تحتانی محل اتصال لبهای کوچک

- کرم‌هاى پيشگيرى از حاملگي و اسپرى‌ها

- سرطان پوست مانند نئوپلازی داخل فرج ، بیماری اکستراماماری پاژه (extramammary Paget) و یا به ندرت ، سرطان فرج

اغلب چند تا از این عوامل موجب خارش میتوانند شوند که در آن صورت موجب دشواری برای تعیین علت دقیق خارش و یا بثورات جلدی میشود. لذا آزمایشات میکروبیولوژیکی جهت تشخیص لازم است . گاهی اوقات بیوپسی پوست یا تست حساسیت برای تعیین ماهیت دقیق بیماری پوستی لازم میباشد. هنگام مواجهه با خارش فرج، احتمال التهاب در دستگاه تناسلی را نیز باید در نظر داشت که شایع ترین علت آن عفونت های مهبل (واژن) است چنان واژینوز باکتریال که در صورت عدم تعادل میکروارگانیسم های مهبلی رخ میدهد. عفونت قارچی مهبل نوع دیگر است که در اثر رشد بیش از حد قارچها باعث خارش ، سوزش و ترشح سفید غلیظ و پنیری شکل می شود. عفونت دیگر تریکومونیازیس است که خارش و سوزش و ترشح زرد مایل به سبز از علائم آن میباشد.

درمان

معالجه بر علت عارضه استوار است. برخی از اصول کلی برای همه موارد عبارتند:

- خنک نگه داشتن ، به خصوص در زمان شب

- پوشیدن لباس زیر و بیرونی گشاد پنبه‌اى به‌جاى لباس‌هاى زير از جنس الياف مصنوعى

- اگر علت خارش بیماری پوستی قارچی بوده و مقاوم باشد به همراه کرم های موضعی، داروهای ضدقارچ هم به صورت خوراکی باید مصرف شوند.

- اجتناب از پوشیدن لباس نایلونی

- یک یا دو بار شستشو در روز با آب ولرم و یا با استفاده از یک پاک کننده غیر صابونی به جای صابون معمولی

- در صورت عفونی بودن عارضه، همسر بیمار هم باید تحت درمان قرار گیرد.

- اجتناب از خاراندن و یا مالش منطقه آسیب دیده

- اجتناب از دوچرخه یا اسب سواری

- برای کاهش خارش، کمپرس آب سرد پانزده دقیقه ای دو بار در روز مفید است.

- گذاشتن با احتیاط تامپون و تعویض چند باره نوار بهداشتی

- بکارگیری لیف گرم و مرطوب یا نشستن در وان آب گرم برای تسکین پوست حساس می تواند کمک کند.

- عدم استعمال کرم های استروئیدی قوی برای طولانی مدت

- اجتناب از بکارگیری کرمهایی که پزشکتان تجویز نکرده

- در برخی از بیماران با خارش شدید، آنتی هیستامین های خوراکی یا آرام بخشهایی مانند آمی تریپتیلین میتوانند کمک کنند.

- معمولا یکی از درمانهای خارش ، نخاریدن است.

کامیاب باشید و تندرست – با تشکر دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.orgLeave a Reply