پیگیری علل گوش درد و تیرگی زبان

سلام آقای دکترع. ح. سردار. پسری دارم حدودا چهار ساله – دو هفته پیش سرماخوردگی خفیفی خورد دکتر که بردیم شربت کوآموکسی کلاو داد سه روز دادیم بعد سه روز حالش خوب شد و شربت را قطع کردیم و رفتیم خونه … البته با ماشین . اونجا هم حالش خوب بود بعد از یک هفته یکی از گوشهاش شروع کرد به درد گرفتن که بردیم دکتر گفت عفونت کرده و دوباره همون کوآموکسی وچهار الی پنج روز شربت را دادیم که دوباره برگشتیم .. با ماشین … رسیدیم خونه بعد دو روز درد شدیدی در یکی از گوشهاش شروع شد و دوباره دکتر که اینبار شربت زاکسیم و آمپول پن 6.3.3 داد اینا را مصرف کرد گوش راست خوب شد دوباره درد در گوش چپ شروع شد و دوباره دکتر .اینبار با یکی از اقوام که دکتر میباشد مشورت کردم گفت دوره درمان را کامل نکردی و شربت کوآموکسی کلاو فکر کنم 312 بود و زاکسیم و دیفن هیدرامین کامپاند را تجویز کرد این روش را تا هفت روز دادیم که جواب داد و دیشب که بردم دکتر گفتن که عفونت در هر دو گوش بر طرف شده ولی از دیشب دوباره تب کرده البته شدید نه و مرتب میگه کل دهانم درد میکنه. دکتر هم چیزی نگفت فقط گفت شاید دوباره داره سرما میخوره .( نه بیرون بردیم ،نه پیش کسی بردیم ، تو خونه هم دما را خوب نگه داشتیم ) راستی رو زبانش هم یه خورده سیاه شده . امکان داره از مسافرت با ماشین اینطوری شده باشه؟ درد دهان از چی ممکنه باشه؟ … با تشکر

دکتر سردار: سلام دوستم . مدتی است که وبم غیر فعال میباشد و امروز فرصتی شد که جواب شما را بدهم . از کمی تاخیر پوزش میخواهم . شایع‌ ترین عاملی که موجب عفونت گوش می ‌شود ، عفونت‌ های مزمن تنفسی و سرماخوردگی است و وقتی که نوع عفونت ، ویروسی یا قارچی باشد آنتی بیوتیکهای ضد باکتری تاثیری بر دوره دارویی ندارند ویا اگر باکتری به آنتی بیوتیک مصرفی مقاوم باشد و یا دوره دارویی کامل نشود، دوره دارویی دچار شکست میشود لذا جهت ادامه دوره دارویی کشت باکتری و انتخاب آنتی بیوتیک موثر لازم است. در عفونت گوش ، ابتدا گوش کیپ شده و به مرور گوش درد بروز میکند که حالت ضربان دار پیدا میکند. پیشرفت عارضه موجب سرگیجه ، خروج ترشحات خونی و چرکی ، پارگی پرده و کاهش شنوایی میشود. البته علت همه گوش دردها عفونت گوش نیست و حدودا نیمی از دردهای گوش علل دیگری دارند.

اما در مورد سیاهی زبان . ممکن است که علت آن ترکیبی از قارچ و باکتری باشد. هر نوع دارو (از جمله این آنتی بیوتیکها) که موجب بر هم زدن تعادل طبیعی باکتریهای عادی (فلور) دهان شود این وضعیت را میتواند پدید آورد. از عوامل دیگر آن رژیم غذایی نامناسب ، عدم رعایت بهداشت دهان و در بزرگسالان سیگار کشیدن، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی میتواند باشد . اگر علت آن مصرف آنتی بیوتیک باشد ، معمولا بعد از یک هفته از قطع دارو ، عارضه بر طرف میشود.

برای روشن تر شدن گوش درد به جدول ذیل مراجعه نمائید:

علائم تشخیص مراقبت از خود
1.آیا شما تب دارید؟- بله↓ نه← به پرسش پنج مراجعه کنید.
2.آیا شما تجربه درد عمیق در گوش و / یا ترشحه مایع از گوش رادارید؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچار اوتیت میانی (عفونت گوش میانی) شده باشید. به پزشکتان مراجعه کنید. بسیاری از عفونتهای گوش خود به خود بهبود میابند ، اما برخی دیگر نیاز به آنتی بیوتیک دارند.
3.آیا شما دچار سرخی و تورم گوش خارجی و پوست اطراف آن شده اید؟- نه↓ بله← ممکن است کانال گوش، گوش بیرونی و پوست اطراف گوش دچار عفونت جدی شده باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
4.آیا شما دچار سردرد و سرخی در پشت گوش یا حساس به لمس استخوان پشت گوش خود شده اید؟- نه↓ بله← علت درد شما ممکن است ماستوئیدیت (Mastoiditis) باشد که عفونت استخوان پشت گوش است، و یا دلیل درد ، بزرگ شدن گره لنفاوی باشد. فوری با پزشکتان مشاوره نمائید.
5.آیا شما شاهد تخلیه چرک غلیظ یا خونی از کانال گوش شده اید که بعد از یک درد ناگهانی و تیز شروع شده باشد؟- نه↓ بله← شما ممکن است دچارپاره گی پرده گوش شده باشید. به پزشک خود مراجعه کنید. برای جلوگیری از عفونت گوش ، در دوره درمانی آنرا خشک نگه دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند.
6.آیا گوشتان متورم است، و یا وقتی که شما نرمه گوش خود را بکشد دچارخارش و یا درد میشوید ؟- نه↓ بله← درد شما ممکن است ناشی از التهاب گوش (Otitis) خارجی باشد، که عفونت مجرای گوش است. به پزشک مراجعه کنید.گوش خود را در دوره درمانی خشک نگه دارید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند.
7.آیا مفصل فک شما در هنگام جویدن و یا باز کردن دهان تولید صدا میکند و یا حساس شده و به راحتی دچار درد میشود؟- نه↓ بله← سندرم مفصل گیجگاهی فکی (Temporomandibular) ممکن است دلیل درد باشد که یک اختلال در مفصل فک میباشد. سعی کنید یک داروی ضد التهابی استعمال کنید. به ماهیچه های اطراف فک ماساژ دهید. حرارت مرطوب و یا سرد کردن فک نیز ممکن است به تسکین درد کمک کنند. اگر هیچ بهبودی در طی یک یا دو هفته رخ ندهد، با دندانپزشک یا پزشک خود مشاوره کنید. اگر شما دچار درد شدید شوید تا حدی که نتوانید فک خود را باز کنید، فوری به پزشکتان مراجعه نمائید.
8.آیا شما صدای مایع در گوش خود میشنوید و یا احساس فشار و گرفتگی میکنید که با سرفه ، خمیازه کشیدن یا بلعیدن برطرف نشود؟ آیا شما دارای علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید؟- نه↓ بله← ناراحتی گوش شما ممکن است ناشی از مسدود شدن لوله استاش (Eustachian) باشد. سرماخوردگی و آنفولانزا، اغلب عامل این عارضه هستند. سعی کنید دارو ضد احتقان برای چند روز استعمال نمائید. قرار دادن یک حوله گرم بر روی گوش ممکن است به تسکین درد کمک کند. اگر درد شدید باشد و یا برطرف نمی شود ، در یک یا دو روزبعد به پزشک مراجعه کنید.
9. آیا شما دندان درد در همان ناحیه گوش درد درهنگام جویدن دارید؟- نه↓ بله← مشکل دندان می تواند درد را به سمت گوش نیز سوق دهد. سعی کنید دارو مسکن استفاده کنید و به دندانپزشک خود مراجعه نمائید.
10.آیا شروع درد گوش شما در طول پرواز هوایی و یا درست بعد از سفر هوایی شروع شده است؟- نه↓ بله← شما ممکن دچار باروتراوما (Barotrauma) شده باشید، ، که با تغییر در ارتفاع و فشار هوا ایجاد می شود. اگر نشانه های درد در چند ساعت رو به بهبود نرفت و یا اگر درد شدید باشد ، به پزشک مراجعه کنید.
11.آیا شما می توانید در کانال گوش خود وجود جوش را مشاهده یا حس کنید؟- نه↓ بله← یک عفونت کوچک در کانال گوش ممکن است علت آن باشد. عفونت احتمالا بعد از دو تا پنج روزبهبود خواهد یافت و کمپرس آب گرم ممکن است به تسکین درد کمک کند. در صورتی که درد شدید گردد و یا اگر سرخی و گرما در گوش احساس شود ، به پزشک مراجعه کنید
12.آِیا فرد مبتلا یک کودک است که گوش درد ویا سرخی در ناحیه گوشی ندارد، اما دچار مشکلات شنوایی است؟- نه↓ بله← این عارضه ممکن است به دلیل تجمع مایع (اوتیت سروزی) باشد و یا با تجمع موم در کانال گوش (Ceruminosis) ایجاد می شود. با دکتر خود مشاوره نمائید تا او روش درمان تجمع مایع و موم گوش را شرح دهد.
برای اطلاعات بیشتر با دکترتان مشاوره کنید. با تشکر : دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.orgOne Response to “پیگیری علل گوش درد و تیرگی زبان”

  1.   Anonymous Says:

    سلام.من داروهای ضد افسردگی مصرف میکردم و چندوقت اول دچار سرگیجه(منگی) شدم و بعد احساس باد در گوش داشتم و اول دوتا گوش بود و بعد از یه مدتی گوش چپم بود با مصرف بروات سدیم سرگیجه رفع شدولی با قطعش ادامه داره ولی گوشم هنوز چند روز یکبار همونطوره با صدای بلند هم همونطور میشم چه پیشنهادی دارید؟

    Reply

Leave a Reply