روشهای معالجه همانژیوم در پوست – ماه گرفتگی

سلام آقای دکتر ع.ح. سردار. در فروردین ماه 89 خداوند دختری به من اعطا نمود دخترم 8 ماهه به دنیا آمد دختر من در همان لحظه تولد ماده سفید چسبنده ای بر پیشانی اش بوده که همان لحظه برداشته می شود از همان زمان , مکان همان لکه بر پیشانی دختر من به صورت قرمز (به قول خودمان تراکمه ” تاج”به قول ولایت “ماه گرفتگی”) باقی است سوال من این است که مکان این تاج از بین می رود؟ تاج بر پیشانی دختر من کاملا هویدا است … جوابی دهید و مرا از نگرانی در بیاورید . با تشکر فراوان . خدا علمینگا قوات برسین .

دکتر ع.ح. سردار: سلام ایلدش . تندرستی فرزند شما آرزوی من است . در ارتباط با کوچولویتان صلاح این است که مشاوره مستمر با یک متخصص پوست و زیبایی داشته باشید . همانژیوما ( hemangioma ) تومورهای خوش خیم عروق هستند که در اثر تکثیر سلول های لایه درونی رگ ها به وجود می آیند و به شکل مادرزادی و یا اکتسابی هستند . همانژیوم ها خوش خیم هستند و سبب مرگ و میر نمی شوند . گاهی اوقات برخی از اشکال آن موجب اختلال در سیستم تنفسی، بینایی، شنوایی و یا گوارش می شود . همانژيوم اطفال به طور معمول در سال نخست حیات يک دوره رشد سريع دارد و بعد از آن براي مدتي رشد آن ها متوقف مي شود و کم کم شروع به پس رفت مي کند . آغاز پس رفت با پيدايش نوارهاي سفيد و يا ايجاد زخم در ضايعه همراه میباشد . در پس رفت خود به خودي ، ممکن است اثری از عارضه باقي نماند اما گاهي نازک شدن، تغييرات رنگ و افزايش ضخامت پوست را موجب مي شود . در ضايعات عميق پس رفت کامل صورت نمیگیرد .

مروری بر روشهای معالجه
عوامل مختلفی میتوانند در انتخاب روش درمانی تاثیر گذارند . چنان : تکثیر و بسط یا بغرنج شدن عارضه ؛ سطحی و یا عمیق بودن عارضه ؛ محل ضایعه و سن کودک . به طور کلی ، چهار گزینه درمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد . امکان دارد یکی از این روشها عارضه را بهبود بخشد و یا ترکیبی از آنها بکار رود .

مشاهده
نظارت ، در ردیف روش درمانی است چرا که گاهی اوقات عارضه خود بخود میتواند بهبود یابد لذا لازم است پروسه ماه گرفتگی کاملا تحت نظارت باشد . برای مثال ، اگر در یک نوزاد یک ماهه توسعه همانژیوم عمیق باشد ، تکثیر آتی ضایعه نامشخص است . لذا تغییرات در ضایعه برای چند ماه باید تحت کنترل باشد . از سویی این موضوع فرصتی برای رشد و افزایش وزن کودک و اخذ تصمیمات بعدی پدید میاورد . اگر بعد از چند ماه تغییر جزئی بود و یا همانژیوم تکثیر آرامی داشته باشد ، در آن صورت لازم است که چند ماه دیگر نیز نظارت شود . از سوی دیگر ، در صورتی که تغییرات چشمگیری در ضایعه روئیت گردد ، لازم است هر چه زودتر گزینه های دیگری را در مد نظر گرفت .

استروئیدها
استروئیدها داروهای قدرتمند برای درمان همانژیوم هستند . هدف از به کارگیری این داروها ، کم کردن سرعت رشد ضایعه میباشد . بنابراین ، آنها را تنها در صورتی که عارضه در حال رشد باشد ، بکار میبرند . درمان همانژیوم بغرنج با استروئیدها به شکل کامل صورت نمیگیرد . قرصهای استروئیدی یا استروئیدهای سیستمیک برای ضایعات به سرعت در حال تکثیر و در منطقه حساس و کاسمتیک (آرایشی) و نیز در صورتی که عارضه باعث اختلال عملکردی شود ، مورد استفاده قرار میگیرد .

ضایعات نادری که تهدید کننده زندگی میباشند معمولا همیشه با استروئید و گاهی با دیگر داروها درمان می شوند . با توجه به عوارض جانبی استروئیدها ، استفاده از این دارو باید به دقت صورت گیرد . استروئیدها برای کاهش تکثیر ضایعات و خرید زمان برای انتخاب گزینه های دیگر بسیار موثر میباشند . شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که استفاده از استروئیدهای سیستمیک در درمان همانژیوم اثرات جانبی کوتاه مدت داشته اند و بدون عوارض دراز مدت بوده اند . تزریق استروئیدها به داخل ضایعات در تعداد محدودی از موارد ، مفید واقع شده است .

لیزر
هدف از معالجه با لیزر ، رفع کامل ضایعات ، مهیا کردن محل عارضه برای درمان بعدی ، درمان عوارض و درمان عروق خونی است . روش لیزری چنان The pulsed dye laser با بکارگیری یک دستگاه دینامیک خنک کننده برای درمان همانژیوم سطحی بکار میرود . این روش می تواند موجب کاهش سرعت تکثیر ، کاهش سرخی پوست شود و میتواند برای مهیا کردن محل عارضه برای درمان بعدی بکار رود . جهت معالجه همانژیوم معمولا روشهای درمانی چندگانه مورد نیاز است . بسته به نوع ضایعه ، سن کودک و محل عارضه ، ترمیم عارضه ممکن است با یا بدون بیهوشی انجام شود. PDL یا pulsed dye laser می تواند برای کمک به التیام همانژیومی که زخم ایجاد نموده ، بکار رود بویژه این روش برای ضایعات منطقه قنداقی موثر است .

روش لیزری دیگر بنام The Nd:YAG laser برای درمان همانژیوم عمیق حفره دهان ، حنجره و گاهی اوقات پوست استفاده می شود . این لیزر باید به دقت توسط پزشک با تجربه استفاده می شود . لیزر KTP اکثرا برای ضایعات راه هوایی استفاده می شود. لیزر Resurfacing مانند CO2 و Erbium برای کمک به اصلاح اثر زخم (اسکار) و بهبود بافت پوست بکار میرود . هنگام بکارگیری این ابزار در کودکان ، باید دقت کافی را به عمل آورد .

جراحی
جراحی چنان روشهای لیزری در اکثر بیماران نتیجه خوبی داشته است . تصورات نادرستی در مورد جراحی همانژیوم وجود دارد چنان خطر ابتلا به خونریزی که این مورد به آموزش جراح بستگی دارد . به طور کلی ، کودکان را می توان با موفقیت با میزان حداقل خونریزی به روش جراحی معالجه نمود . چنان لیزر ، هدف از عمل جراحی ، برداشتن ضایعه به طور کامل ، فراهم نمودن شرایط برای اصول درمانی دیگر و یا اصلاح عارضه بعد از عود آن میباشد . ضایعات بوسیله جراحی در طول رشد (تکثیر) و یا عود عارضه قابل علاج و درمان میباشد .

زمان بندی معالجه ، به محل عارضه ، سن و وزن کودک بستگی دارد . به عنوان مثال ، همانژیوم به سرعت در حال تکثیر در پلک بالایی که به بینایی لطمه میزند ممکن است از همانژیوم عمیق ناحیه پشتی در اولویت باشد . جراحی ممکن است در چند مرحله به منظور رسیدن به بهترین نتیجه آرایشی صورت گیرد . جای زخم ، به ویژه در بیماران جوان باید باید تحت نظر دقیق جراح باشد .

اغلب جهت معالجه از گزینه های ترکیبی درمانی استفاده می شود . قسمتهای سطحی همانژیوم مرکب نوک بینی ممکن است با PDL به منظور آماده سازی برای جراحی قسمتهای عمیق بکار رود . ممکن است همانژیوم عمیق ناحیه حدقه چشم که به کره چشم فشار میاورد با استروئید و PDL درمان شود .
با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org2 Responses to “روشهای معالجه همانژیوم در پوست – ماه گرفتگی”

  1.   shahab Says:

    سلام جناب اقای دکتر وقت شما بخیر، دختر من 9ماهه به دنیا امده واز همان زمان تولد در بین شکاف باسن دچار قرمزی پوست بود که بعد از گذشت 13روز ناگهان تبدیل به زخمهای عمیقی شد بعد از بردن دخترم پیش متخصصین مختلف بلاخره تشخیص همانژیوم داده شد که با تجویز مایع ابی رنگ به نام ویوله دوژانسین و پماد سیلور زخم دخترم هر چند در ناحیه حساسی است رو به بهبود بود در همین بین چند روزی به مسافرت به بندر عباس رفتیم که بعد از گذشت چند روز متوجه شدیم روند بهبود زخمها از بین رفته و زخمها دچار تخریب میشوند احتمال دادم تغییرات اب و هوایی باعث بروز این مشکل شده است و سریع به شهرمان کرمان برگشتیم که دوباره زخمها رو به بهبود است ،پزشک دخترم برای از بین بردن همانژیوم تشخیص به بستری شدن اون داده است بعد از رفتن پیش متخصصین قلب و عروق نوزاد و اعصاب و سلامت کامل دخترم قرار شد دخترم را بستری کنند که از یک قرص برای بهبود همانژیوم استفاده کنند که اون قرص ذربان قلب نوزاد را پایین می اورد و بستری شدنش هم به این دلیل است که قند نوزاد را چک کنند ، تشخیص جنابعالی در مورد بیماری دخترم چیست و ایا این دارویی که می خواهند استفاده کنند برای دخترم خطر ناک نیست و مشکلی بوجود نمی اورد در ضمن بهتر نیست تا بهبود کامل زخمها صبر کنیم و بعد دخترم را بستری کنیم درضمن نوزاد من در تاریخ 92/3/9 بدنیا امده است و الان بیش از 2ماه سن دارد ، لطفا جواب این جانب را سریعتر بدهید و مارا از نگرانی خلاص کنید با تشکر فراوان از شما بدرود

    Reply

  2.   ازیتا Says:

    سلام آقای دکتر.خسته نباشید.طاعات وعبادات قبول. آقای دکتر برادرزادم هت ماهه بدنیا اومد و بعد ازیک ماه فهمیدیم که یک لکه قرمز رنگ دقیقازیر گردنش هست که با گذشت زمان بزرگ شد.هر وقت گریه میکرد بزرگتر میشد. با چند تا دکتر مشورت کردیم که مارو به بیمارستان فاطمه الزهرا معرفی کردند و بردیسم اونجا اونام تشخیص دادن همانژیوم رگیه و ما الان یکساله که داریم ماهی دوبار میبریم اونجا ولی هنوز برطرف نشده و هر ماه میبرنش اتاق عمل و تزریق انجام میدن ولی هنوز خوب نشده توروخدا یه راهنمایی یه مشاوره ایی بهمون بدین.لطفاً به ایمیلم جواب بدین.ممنون میشم.

    Reply

Leave a Reply