افزایش قد – آیا میشود به زور دمپایی قد کشید ؟!

سلام دکتر ع.ح. سردار.من دختری 20ساله هستم سوالی داشتم نمی دونم در رابطه با تخصصتون هست یا نه ولی می خواستم راهنماییم کنید. در سایتهای گوناگون تبلیغات دمپای افزایش قد مکنند که به گفته خودشان 8 سانت بدون محدودیت سنی قد را بلند می کند . من می خواستم از شما بپرسم ایا این مطلب صحت دارد اگر من ازاین دمپایی استفاده کنم تا2یا3سانت هم تاثیری دارد و عوارض ندارد.ممنون میشم پاسخ من را بدهید. با تشکر.شیرین.

دکتر ع.ح. سردار: دوست عزیزم هیچ یک از این روشهای تجاری جادوگرانه قد بلند کنی در هیچ یک از ارگانهای معتبر پزشکی به تائید نرسیده است . از سویی خود من هم جز افراد تقریبا کوتاه قد هستم و کوتاه قد بودن من تا 22 سالگیم آزار دهنده بود اما بعد از آن برایم خیلی عادی شد . این موضوع معمولا در بین جوانان شایع است و بعد از اینکه جوانان کاملا وارد اجتماع شوند این موضوع خود بخود در بین آنها حل میشود . در ضمن شما تا 24 سالگی وقت دارید تا کمی بیشتر قد بکشید . .

در این ارتباط پایگاه اطلاع رسانی پزشکی پاراسات دو مطلب ارائه داده است که خواندن خلاصه آنها را به شما پیشنهاد میدهم :

اگر پدر و مادر شما کوتاه قد بوده اند ، احتمالا شما هم قد بلندی نخواهید داشت . اما متخصصان تغذیه، مهم ترین عامل در روند رشد و طول قد را تغذیه می دانند . سوء تغذیه، به خصوص کمبود پروتئین و برخی مواد معدنی نظیر «روی» در سنین رشد باعث اختلال در قد کشیدن می شود . عامل بسیار مهم دیگر در افزایش قد، هورمون رشد است. نقش این هورمون در رشد فرد از زمان تولد شروع شده و تا پایان بلوغ ادامه دارد . در فقدان کامل این هورمون، رشد قدی به میزان یک دوم تا یک سوم میزان طبیعی کاهش می یابد . ورزش نیز با افزایش گردش املاح استخوان و تحریک استخوان سازی باعث افزایش قد می شود .

به طور کلی استخوان سازی در بدن به دو روش انجام می شود؛ در روش اول، استخوان های دراز مانند استخوان های ران و استخوان های ساق پا، در محل غضروف های اپیفیزی از نظر طولی رشد می کنند . اپیفیز های موجود در دو انتهای استخوان های دراز از تنه استخوان جدا هستند و در واقع در دو سر آن واقع شده اند. این رشد ابتدا موجب تشکیل غضروف جدید می شود و به دنبال آن تبدیل این غضروف به استخوان جدید رخ می دهد. به این ترتیب، تنه استخوان دراز می شود و اپیفیزها را از هم دور می کند. در روش دوم، سلول های استخوان ساز موجود در لایه ضریع استخوان و بعضی از حفره های موجود در استخوان باعث تشکیل استخوان جدید بر روی سطوح استخوان قدیمی می شوند. همزمان با آن، سلول های استخوان خوار موجود استخوان، استخوان قدیمی را از بین می برند. هرگاه سرعت تشکیل استخوان بیشتر از سرعت جذب و از بین رفتن آن باشد، ضخامت استخوان افزایش می یابد.

هورمون رشد، سلول های استخوان ساز را تحریک می کند، بنابراین بزرگ شدن استخوان ها می تواند در سراسر زندگی فرد تحت تاثیر هورمون رشد ادامه پیدا کند. انواع خاصی از استخوان ها نظیر استخوان فک تحتانی و چانه و نیز استخوان های جمجمه با این شیوه رشد می کنند. هورمون های مترشحه از غده تیروئید و نیز هورمون های جنسی بر روند شد و نمو استخوان، غضروف و عضله تاثیرگذارند. به طور متوسط نوجوانان در حدود ۱۴ سالگی شروع به قد کشیدن می کنند. جهش قدی پسران معمولا در ۱۱ تا ۱۴ سالگی است. اما افزایش قد تا پایان بلوغ یعنی اوایل ۲۰ سالگی ادامه دارد .

* روش های متداول افزایش قد
مجلات روی کیوسک روزنامه فروشی را که ورق بزنید، انواع مختلف آگهی های تبلیغاتی محصولات افزایش دهنده قد را می بینید . چسب های گیاهی، مچ بند های مغناطیسی ، کفشهای معجزه آفرین ، دستگاه ماساژ دهنده و دارو های جدید برای افزایش قد با مارک ها و ضمانت های مختلف . تولیدکنندگان برچسب های پوستی افزایش دهنده قد ، استفاده از آنها را بدون عارضه عنوان می کنند . اما این قبیل برچسب ها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید نمی شوند و فاقد مجوزند .

بعضی ها از این وسایل افزایش دهنده قد پشیمان نیستند ؛ زیرا هر چند که باعث افزایش قد انها نشده اند، اما مشکلی هم برایش ایجاد نکرده اند. اما آزمودن همه روش های افزایش دهنده قد چنین بی خطر نیست. استفاده از دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود . تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند ، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود . همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت .

مچ بندها و آویزهای مغناطیسی محصولات دیگری هستند که برای افزایش قد به بازار ارائه شده اند . این مچ بندها احتمالاً با افزایش ترشح هورمون رشد باعث افزایش قد می شوند . اما استفاده از این ابزار هم برای افزایش قد مورد تایید پزشکان نیست . حتی اگر این مچ بندها بنا به ادعای سازندگان آنها باعث ترشح هورمون رشد شوند، در بالغان بی اثرند و در کودکان اختلالات هورمونی ایجاد کرده و به رشد ، آسیب می زنند .

پرخطرترین روش متداول برای افزایش قد، جراحی است . در دهه ۵۰ میلادی روش افزایش قد ایلیزاروف در کشور شوروی سابق ابلاغ شد . در این روش با استفاده از دستگاهی طول استخوان پا های فرد را افزایش می دهند . در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی، جراحی افزایش قد بهترین نتیجه را می دهد . دستگاه افزایش دهنده طول استخوان با آورد کردن کشش به طور متوسط روزانه یک میلی متر به طول آن می افزاید. به اعتقاد طرفداران جراحی افزایش قد، این عمل فقط به یکی دو روز بستری نیاز دارد و در حین ترمیم استخوان فرد می تواند راه برود و کار های روزمره اش را انجام دهد . حتی سه الی چهار ماه پس از عمل می تواند ورزش کند . اما کشیدگی بیش از حد و در نتیجه پارگی عضله از جمله عوارض انجام این قبیل جراحی هاست . به دنبال این عارضه، عضله فرد کارایی قبل را نخواهد داشت . کاهش استحکام استخوان و نیز عفونت استخوان از دیگر عوارض احتمالی این جراحی است . برخی از افرادی که برای بلند قد شدن جراحی را انتخاب کرده اند، از بر هم خوردن تناسب طبیعی اندامشان شکایت دارند. یعنی چنین به نظر می رسد که طول دست ها در آنان کوتاه تر از حد معمول است .

شما هم اگر از کوتاهی قد رنج می برید ، می توانید یکی از روش های متداول برای افزایش قد را امتحان کنید. اما به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این روش ها به اندازه در پیش گرفتن رژیم غذایی صحیح و خواب و ورزش کافی مفید نیستند ، به خصوص اگر نوجوانی در سنین رشد هستید.

روشهاي افزايش قد :
* خواب منظم و کافی : حدود ۵۰٪ هورمون رشد مورد نیاز روزانه بدن ما زمانی ترشح می شود که وارد بخش عمیق خواب شده باشیم و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه اولا ساعات خواب شبانه ما تقریبا طبق یک روال معین باشد و نیز اینکه شبها سعی کنیم زودتر بخوابیم .

* ورزش : ورزش بعد از خواب کافی و منظم حرف اول را برای افزایش قد می زند. در حین ورزش هورمونهای رشد شروع به ترشح می کنند و به دنبال آن قد ما نیز افزایش پیدا می کند . نکته مهم در زمینه ورزش این است که ورزش را همیشه می بایست با حرکات آهسته شروع نمایید و به تدریج بر سرعت و شدت آن اضافه کنید و سپس به تدریج از شدت آن کم کنید . هر چه تحرک ما بیشتر باشد گردش املاح استخوانی بیشتر خواهد بود و این مسئله به رشد قدی کمک خواهد کرد. ورزش هایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفیدند.

* رژیم غذایی : بعد از ورزش و قبل از صرف صبحانه مصرف یک یا دو لیوان شیر بسیار مفید و موثر است و در کنار ورزش علاوه بر افزایش قد باعث استحکام استخوانها نیز می شود. بهتر است قبل نوشیدن شیر آن را شیرین نکنید و خالص میل نمایید . هر فردي كه مايل است قد خود را فزايش دهد باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل : گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم؛ لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر خامه و بستنی است. فسفر و منیزیم درگوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. توصیه متخصصان تغذیه ؛ مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا یک لیوان حبوبات پخته، دو تا سه لیوان شیر و لبنیات به همراه سبزیجات فراوان . نوجوانانی که در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می توانند با مصرف مکمل ویتامین ها و املاح، طبق دستور و مصرف هفتگی آهن، رشد قدی شان را بهبود بخشند. پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد، بادام، بادام زمینی و گردو بخورند. غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، جگر و دانه های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.

* تزریق هورمون رشد : گاهی ترشح ناکافی غده هیپوفیز سبب عدم رشد کافی و کوتاهی قد می شود و در این مواقع می بایست هورمون رشد به شخص بیمار تزریق شود. البته تزریق هورمون رشد در برخی افراد ایجاد عوارض خطرناک می کند و به همین دلیل می بایست این کار زیر نظر مستقیم پزشک متخصص انجام شود.

* عدم انجام عادات غلط : مصرف داروهای نیرو زا قبل از سن بلوغ ، مصرف زياد انواع چیپس و پفکها ، نوشیدن بيش از حد نوشابه های گازدار، کشیدن سیگار ، مصرف کم غذاهای حاوی کلسیم ، مصرف زیاد نمک و غذاهای شور، کم تحرکی ، خواب ناکافی، زندگی در محیطهای نا آرام و داشتن استرسهای دائمی به هر دلیل ، مصرف الکل ( اتانول ) به هر دلیل.

* مصرف مكمل هاي غذايي : اگر از يك رژيم غذايي كامل هم استفاده كنيد باز نمي تواند جوابگوي تمام نيازهاي بدن شما باشد ، بايد در سبد غذايي خود مكمل هايي همچون كلسيم ، ويتامين B و … را بگنجانيد .

* جراحی : گاهی در صورت نیاز از روش جراحی نیز برای افزایش قد استفاده می شود كه با انجام عملی روی افراد کوتاه قد ، به طور مصنوعی طول استخوان های درازشان را افزایش می دهند .

با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org4 Responses to “افزایش قد – آیا میشود به زور دمپایی قد کشید ؟!”

 1.   barney Says:

  چرا می نویسید ورزش قد رو افزایش میده . مثلا اسمتون دکتره. ورزش باعث افزایش رشد میشه ولی رشد به معنای افزایش قد نیست و یک مفهوم کلی از بالیدگی جسمی و ذهنیه . ورزش مخصوصا مثال های شما اصلا باعث افزایش قد نمیشه چون بدن رو در رقابت برای تغذیه بین فشار ناشی از ورزش و افزایش قد میزاره چه در استفاده از هورمون رشد و چه مواد دخیل دیگه . تو کتاب فیزیولوژی ویژه کودکان نوشته دکتر توماس رولند این موضوع مفصلا بحث شده بهتره مطالعه کنید . واقعا درست نیست کسی که دکتره بدون یقین 100% حرفی بزنه چون مردم باور میکنن

  Reply

  •   DR. Says:

   بارنی عزیز حوصله به خرج بده و این پست را دوباره مطالعه بکن .باشه گلم

   Reply

 2.   هانا Says:

  سلام.من دختر14 ساله هستم وقدم 153 سانتی متر هس.من تا چند سالگی رشدم ادامه خواهد داشت؟علاوه بر این که هر روز یک قرص اهن ومولتی ویتامین میخورم چه چیز دیگری را باید به ان ها اضافه کنم؟

  Reply

 3.   پارسا Says:

  با سلام من 24 ساله هستم آیا در این سن می شود قدرا تا 2 یا3 سانت افزایش داد باید از چه ورزش هایی استفاده کنم.لطفا مرا راهنمایی فرمایید. باتشکر

  Reply

Leave a Reply