رینوسینوزیت ، علائم و درمان سینوزیت حاد و مزمن

سلام اقای دکتر ع.ح. سردار من 2ساله که به بیماری سینوزیت دچار شدم که به گفته دکترها از سرماخوردگی ویا حساسیت بوجود اومده و الان به حالت مزمن در اومده و طبق گفته دکتر بحرانی علاج نمیشه من تو این بیماری سردرد یا سرفه ندارم یا اگه باد زیاد بهم بخوره سرم درد میکنه ولی خلط تو گلوم همیشه هست دکتر جان میخواستم ببینم شما نظرتون در این مورد چیه راه درمانی وجود داره برای این که من خلاص شم از این بیماری ممنون میشم اگر جوابمو در ایمیلم یا همین جا بدین واقعا شما به همه لطف بزرگی میکنین بازم تشکر میکنم.

دکتر ع.ح. سردار : رینوسینوزیت التهاب یک یا چند سینوس اطراف بینی است و علایم ذیل را دارد : احتقان بینی، ترشح از پشت حلق، احساس درد در صورت ، کاهش حس بویایی . چنان خیلی از بیماریهای مزمن ، رژیم درمانی که بتواند التهاب مزمن سینوس بینی (rhinosinusitis) را کاملا التیام دهد ، در حال حاضر وجود ندارد . با این حال ، اصول درمانی شامل شناسایی عوامل و معالجه براساس آن است .

- معالجه با آنتی بیوتیک مناسب در رینوسینوزیت معمولا حداقل 3-4 هفته طول میکشد و برای انتخاب آنتی بیوتیک باید نمونه برداری شود و نمونه فوق لازم است که کشت داده شده و طی کشت نوع آنتی بیوتیک با طیف اثر لازمه انتخاب شود . در صورت مقاوم بودن میکروب ممکن است آنتی بیوتیک وریدی تجویز شود .
- دیگر موارد درمانی شامل استفاده از قطره کورتیکواستروئید بینی، شتشو با آب نمک ، استعمال دوره های کوتاه مدت از استروئیدهای خوراکی، ضد احتقان ، ضد درد و موکولیتیک ها است .
- بیمارانی که آلرژی دارند ، آنتی هیستامین خوراکی یا موضعی و ایمونوتراپی ، ممکن است نقش مهمی بازی کند.
- برای بیماران مبتلا به آسم ، مهار کننده های لوکوترین (leukotriene inhibitors) ممکن است نقش مهمی بازی کند . لوکوترین ها واسطه های شیمیایی هستند که توسط سلولهای التهابی موجود در ریه که نقش عمده ای در بروز التهاب ،‌بازی می کنند ترشح می شوند . داروهای ضد لوکوترین از طریق مسدود نمودن فعالیت لوکوترین ها عمل می کنند .
- در برخی از مقالات پزشکی پیشنهاد شده است که داروی ضد قارچ موضعی ممکن است نقشی در درمان رینوسینوزیت داشته باشند . این روش درمانی همچنان بحث برانگیز است ، و مطالعات اخیر این روش درمانی را ساپورت نمیکند .
- ترک سیگار نقش بزرگی در معالجه دارد چرا که عناصر تنباکو به عنوان محرک مخاط بینی شناخته شده است .
- بخور گياه “مرزن جوش” در كاهش و درمان علايم رينوسينوزيت مزمن اثر مثبت دارد . گياه مرزن جوش (مرزن گوش) داراي خواص ضد ميكروبي، ضد التهابي و مسكن است .
- جراحی معمولا در صورت عدم تاثیر دارو و یا انسداد آناتومیک صورت میگیرد .

لطفا مطالب ارائه شده در بانک اطلاعات پزشکی پاراسات را نیز در ارتباط با سینوزیت مطالعه نمائید :

سینوزیت
آیا تا بحال به سرماخوردگی یا حساسیت شدیدی دچار شده اید که به مدت زیادی طول کشیده و بهبود نمی یابد؟ اگر چنین بوده احتمالاً دچار سینوزیت شده اید.
این بیماری از بیماریهای شایع است و از آنجا که تعدادی از موارد بیماری با سرماخوردگی یا حساسیت اشتباه گرفته می شود و فرد به پزشک مراجعه نمی کند، شیوع آن بیشتر از مواردی است که تشخیص داده می شود.

برای اینکه شما در مراحل اولیه بیماری متوجه ابتلای خود به سینوزیت شوید باید به سؤالات زیر پاسخ دهید. اگر به ۳ مورد سؤالات پاسخ « بله » دارید، احتمالاً مبتلا به سینوزیت شده اید و باید به پزشک مراجعه کنید. علت سینوزیت می تواند از عفوت با باکتری، قارچ و یا التهاب در نتیجه حساسیت باشد ولی در هر صورت مراجعه به پزشک ضروری است.

- آیا با فشار بر روی گونه های خود دچار درد می شوید؟
- آیا از سر درد رنج می برید ؟
- آیا دچار گرفتگی و احتقان بینی شده اید؟
- آیا ترشحات بینی شما غلیظ و برنگ زرد – سبز می باشد ؟
- آیا مبتلا به تب خفیف ( ۸/۳۷-۲/۳۷ ) می باشید ؟
- آیا تنفس شما بد بو شده است ؟
- آیا در دندانهای بالائی خود احساس درد می کنید ؟

همانطور که گفته شد اگر به ۳ مورد جواب مثبت بود باید به پزشک مراجعه کرد تا احتمال ابتلا به سینوزیت بررسی شود .

سینوزیت چیست ؟
سینوزیت حاد باکتریائی، عفونت حفرات سینوس است که به باکتری آلوده شده اند. این بیماری معمولاً در پی یک سرماخوردگی ، حملات حساسیت و با تحریک توسط آلوده کننده های محیطی ایجاد می شود و بر خلاف سرماخوردگی و یا حساسیت ، تشخیص و درمان سینوزیت با پزشک بوده و به آنتی بیوتیک نیاز دارد. تا هم عفونت درمان شده و هم از ایجاد عوارض بعدی جلوگیری شود.

در حالت عادی ترشحات داخل سینوسها به درون فضای بینی تخلیه می شود و در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حساسیت ، سینوسها ملتهب شده و در تخلیه ترشحات خود دچار مشکل می شوند که این قضیه می تواند باعث احتقان و سپس عفونت سینوس شود. تشخیص سینوزیت حاد پس از معاینه و پرسشهای پزشک در مورد علائم شما داده می شود ممکن است از عکس رادیولوژیک سینوسها و گاهی نمونه ترشحات سینوس شما برای آزمایش وجود باکتری در آن استفاده شود.

چه موقع سینوزیت حاد تبدیل به سینوزیت مزمن می شود ؟
اگر فرد بطور مکرر مبتلا به سینوزیت حاد شود و یا عفونت سینوس او برای مدت ۳ ماه یا بیشتر باقی بماند ممکن است به سینوزیت مزمن تبدیل شود. علائم سینوزیت مزمن ممکن است خفیف تر از نوع حاد باشد ولی عدم درمان سینوزیت مزمن می تواند باعث آسیب و تخریب سینوسها و استخوان گونه شود که گاهی ترمیم آن نیاز به جراحی خواهد داشت.

سیـنوزیت(sinusitis) بـه عـفـونـت، التـهـاب و تـورم مـخـاط یـک یـا تـمام سینوسهای مجاور بینی اطلاق میگردد.
سینوسهای مجاوربینی(paranasal sinuses):

حفره های توخالی و پـر از هـوایی هستـنـد کـه در مـیان استخوانهای صورت و جمجمه قرار گرفته و با حفره بینی در ارتباط می بـاشنـد.

در هـر طــرف صورت ۴ عدد سینوس وجود دارد که عبارتند از:
- سینوسهای فکی (maxillary sinuses):در زیر چشمها و در استخوان گونه واقع میباشند.
- سینوسهای پیشانی(frontal sinuses):در بالای چشمها و در استخوان پیشانی واقع میباشند.
- سینوسهای اتموئید و یا پرویزنی(ethmoid sinuses):بین چشمها و بینی و در استخوان پرویزنی واقع میباشند.
- سینوسهای شب پره ای(sphenoid sinuses):در پشت سینوس پرویزنی و چشمها و در مرکز استخوان جمجمه زیر غده هیپوفیز واقع میباشند.

پیدایش و رشد سینوسها:
- سینوسهای پیشانی تا سن ۵-۱۰ سالگی وجود ندارند. این سینوسها از سن ۷ سالگی به بعد پدید می آیند.
- سینوسهای فکی و پرویزنی از بدو تولد وجود داشته و تا ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه می دهند.
- سینوسهای شب پره ای در سنین بلوغ ظاهر می گردند.

وظایف سینوسها:
- سبک شدن استخوان جمجمه و استخوانهای صورت.
- افزایش رزونانس (تشدید) صدای انسان.
- ایجاد یک بافر (ضربه گیر) در برابر ضربات وارده به سر و صورت.
- مرطوب و گرم کردن هوای تنفسی.
- تصفیه هوای تنفسی.
- عایق بندی ساختارهای حساس از قبیل ریشه دندانها و چشمها در برابر نوسانات سریع دمایی حفره بینی.

نکته:سینوسهای مجاور بینی توسط سوراخهای ریزی بنام(ostium/ostia) به حفره بینی مرتبط می باشند. توسط این روزنه ها(مجاری) تبادل هوایی صورت گرفته و ترشحات سینوسها تخلیه میگردد.

نکته:موکوس(mucus) یک ترشح لغزنده مخاطی است. موکوس یک کلوئید چسبناک و غلیظ که حاوی آنزیمهای آنتی باکتریال نظیر لیزوزیم و پادتنها (ایمنوگلوبینها) است. موکوس بطور طبیعی سفید و یا بی رنگ است.

وظایف موکوس در سیستم تنفسی عبارت است از:
مقابله با عوامل میکروبی و محافظت از ششها با به دام انداختن ذرات خارجی که همراه با هوای تنفسی وارد بینی میگردند.
نکته:بطور طبیعی مخاط سینوسها و بینی از مژکهای میکروسکوپی موسوم به سیلیا (cilia) پوشیده شده است. این مژکهای ضرباندار با حرکات ریتمیک به سمت عقب و جلو به مانند یک جاروب میکروسکوپی موکوس، میکروبها، ذرات محرک، گردو غبار و مواد حساسیت زا را به دام انداخته و به سمت سوراخهای بینی و یا پشت حلق و معده می رانند.

نکته: آب و هوای سرد باعث میگردد فعالیت مژک های مخاط بینی و سینوسها کاهش یافته و یا کاملا متوقف گردند. این امر باعث آبریزش بینی میشود. همچنین موکوس در هوای سرد غلیظ ترمیشود، از اینرو هنگامی که شما از هوای آزاد به داخل منزل می آیید، موکوس رقیق تر شده و مجددا دچار آبریزش بینی میگردید.
نکته:استعمال سیگار و آلودگی هوا میتوانند حرکات مژکها را مختل و یا متوقف سازند.
نکته: به هر علت که مخاط سینوسها ملتهب شود، سبب مسدود شدن منافذ (راه های ارتباطی) میان سینوسها و بینی میگردد. احتباس هوا، موکوس و چرک باعث ایجاد فشار به دیواره سینوسها میگردد.

همچنین وقتی هوا نمیتواند وارد سینوسها شود، خلاء ایجاد شده ایجاد درد خواهد کرد. انسداد راههای ارتباطی موکوس (ترشحات سینوسها) را به یک محیط مستعد برای رشد میکروبها تبدیل میکند.

انواع سینوزیت:
- سینوزیت فکی:باعث ایجاد درد و احساس فشار در گونه ها میشود (دندان درد و سردرد)
- سینوزیت پیشانی: باعث ایجاد درد و احساس فشار در بالای چشمها میشود(سردرد)
- سینوزیت پرویزنی: باعث ایجاد درد و احساس فشار بین بینی و چشمها میشود(سردرد)
- سینوزیت شب پره ای: باعث ایجاد درد و احساس فشار پشت چشمها میشود.

سینوزیت حاد:
سینوزیت حاد بین ۲ تا ۴ هفته بطول می انجامد. سینوزیت حاد عمدتاً در پی سرما خوردگی و آنفلوآنرا بروز میکند.
عفونت اولیه به مخاط سینوسها هجوم آورده و ایجاد التهاب در آنها می کند. بدن شما با تولید بیشتر موکوس به این هجوم ویروسها پاسخ می دهد.
افزایش موکوس سبب میگردد که دهانه سینوسها تنگ و یا مسدود شود. در نتیجه احتباس ترشحات و میکروبها روی میدهد. تجمع این ترشحات محیط مساعدی برای رشد و تکثیر میکروبها فراهم می آورد (چراکه با جریان طبیعی تخلیه نشده اند).

در مجاری فوقانی تنفسی باکتریهای بی ضرری وجود دارند، اما هنگامی که سیستم ایمنی بدن تضعیف میگردد، و یا تخلیه سینوسهای مسدود شده (در پی سرماخوردگی و یا عفونتهای ویروسی) مختل می شود ،این باکتریها بسرعت تکثیر یافته و به سینوسها هجوم می آورند.

گاه عفونتهای قارچی نیز میتوانند ایجاد سینوزیت حاد کنند. چنانچه علایم سرماخوردگی بیش از یک هفته باقی بماند ممکن است به سینوزیت تبدیل شده باشد.

سینوزیت مزمن:
سینوزیت وقتی بیش از ۴ هفته تداوم می یابد مزمن شده است. سینوزیت مزمن ممکن است تا سالها گریبانگیر بیمار شود. عموماً توسط عوامل آلرژی زا و عفونتهای باکتریایی ایجاد میشود. آسم و اختلالات آلرژیک مزمن عموماً باعث ایجاد سینوزیت مزمن میگردند. ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن به پولیپ بینی نیز مبتلا میشوند.

سینوزیت عود کننده:
بیمار چندین حمله سینوزیتی را در طی سال تجربه میکند. حملات بر اثر واکنش آلرژیک، تغییرات دمایی شدید (هوای خیلی سرد و خشک و یا خیلی گرم)، مو و شوره سر حیوانات، گرده گیاهان، مایت ها، دود سیگار و گرد و غبار ایجاد میگردند.

عوامل ایجاد کننده سینوزیت:
- آلرژی ها: با متورم و مسدود ساختن راههای ارتباطی و دهانه سینوسها و جلوگیری از تخلیه سینوسها. حساسیت میتواند به گرده گیاهان، مایت ها، شوره سر حیوانات، کپک ها، گرد و غبار و یا غذاها باشد.
- عفونتهای ویروسی:آنفلوآنزا و سرماخوردگی باعث التهاب مخاط سینوسها و تورم آنها شده و با افزایش ترشح موکوس موجب انسداد روزنه ها می شوند. در ۳ درصد بالغین و ۲۰ درصد کودکان، سرماخوردگی به عفونت باکتریایی ثانویه و سینوزیت خواهد انجامید.
- عفونت های باکتریایی: باکتریهایی که بطور طبیعی در مجاری تنفسی فوقانی بسر میبرند وقنی سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و یا تخلیه سینوسها بدرستی صورت نمیگیرد، باکتریهای محبوس شده تکثیر یافته و ایجاد عفونت میکنند.
- پولیپ های بینی: پولیپ رشد خوش خیم بافت مخاطی بینی است. پولیپ بینی در افراد مبتلا به آلرژی و آسم شایع میباشد. پولیپ ها میتوانند دهانه سینوسها را مسدود سازند.
- عفونتهای قارچی:عمدتاً به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن پدید می آیند. عفونتهای قارچی بیشتر در افراد مبتلا به آسم مشاهده شده و بیشتر سینوسهای فکی را درگیر می کنند.
- ناهنجاریهای ساختار بینی: انحراف تیغه بینی و بزرگ بودن شاخک های بینی میتوانند منافذ سینوسها را مسدود سازد.
- آلودگی هوا: هوای آلوده معمولاً از ذرات مولکولی بزرگ تشکیل یافته اند که در مخاط گیر افتاده و ممکن است واکنش آلرژیک و التهاب مخاط را سبب گردند.
- شنا کردن:شنا کردن در آب حاوی کلر باعث میشود مژک های مخاط بینی و سینوسها تضعیف شده و تخلیه ترشحات به خوبی صورت نگیرد. همچنین کلر باعث التهاب مخاط بینی میشود و فرد را مستعد عفونت باکتریایی میکند.
- سیگار کشیدن: دود سیگار حرکت طبیعی مژک ها را کند و یا متوقف میسازد.تجمع موکوس نیز ایجاد عفونت و ترشح پشت حلق میکند.
- اختلالات ضعف ایمنی بدن نظیر بیماریهای ایدز و فیبروز سیستیک.
- عفونت دندانها: انتشار عفونت دندانهای آسیای فک بالا نیز میتواند باعث سینوزیت فکی گردد.

علایم سینوزیت:
- احساس درد و یا فشار در پیشانی، گیجگاه ها، گونه ها، بینی، پشت و یا دور چشم ها.
- تنفس از راه بینی دشوار میشود.
- تخلیه ترشحات غلیظ، زرد و یا سبز رنگ از بینی و یا پشت حلق.
- کاهش حس بویایی و چشایی.
- گرفتگی و احتقان بینی، آبریزش بینی.
- درد در فک فوقانی و یا دندانهای آرواره بالا.
- سر درد هنگام برخاستن از خواب که با خم شدن به طرف جلو بدتر میشود.
- بوی بد دهان.
- گوش درد-احساس گرفتگی گوشها.
- خستگی.
- سرفه (در هنگام شب تشدید میشود)، گلو درد.
- حالت تهوع و استفراغ.
- علایم سرماخوردگی ای که به درمان پاسخ نمیدهند.
- درد و تورم در ناحیه صورت.
- احساس سنگین بودن سر.

علایم سینوزیت های خاص:
- سینوزیت فکی: درد در فک بالا و دندانهای فک فوقانی-گونه ها حساس به لمس می شوند.
- سینوزیت پیشانی: لمس و فشار اندک به پیشانی ایجاد درد میکند.چشم ها حساس به نور میشوند.
- سینوزیت شب پره ای: گوش درد، گردن درد، درد در عمق سر.
- سینوزیت پرویزنی: تورم پلک ها و درد در ناحیه بین بینی و چشمها-حساسیت به لمس در دو طرف بینی-از دست رفتن حس بویایی .

موارد زیر ریسک ابتلا به سینوزیت را در شما افزایش می دهد:
- آلرژی ها.
- علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزای عود کننده.
- استرس.
- عفونتهای باکتریایی و ویروسی مجاری تنفسی فوقانی.
- شنا کردن در استخر، شیرجه رفتن.
- استعمال سیگار و استنشاق دود سیگار.
- قرار گیری در معرض آلودگی هوا.
- هوای سرد و خشک.
- مصرف مشروبات الکلی.
- استفاده مکرر و طولانی مدت از قطره های ضد احتقان بینی.
- تغییرات سریع فشار هوا.
- ناهنجاریهای ساختاری بینی-پولیپ بینی.
- کم آبی بدن.
- نگهداری از حیوانات خانگی.

اقدامات تشخیصی:
- معاینات بینی (آندوسکوپی بینی)
- سی تی اسکن و ام آر آی.
- تستهای آلرژی.
- بیوپسی مخاط حفره بینی و سینوسها بمنظور شناسایی عوامل بیماریزای باکتریایی.

درمان سینوزیت:
- داروهای ضد درد از جمله آسپرین، استامینوفن، پاراستامول، ایبوپروفین برای تخفیف درد.
- آنتی بیوتیک ها: چنانچه علت سینوزیت عفونت باکتریایی باشد آنتی بیوتیک تجویز میگردد. مدت درمان با آنتی بیوتیک ۳ تا ۱۲ هفته بطول می انجامد. ( و یا تا یک هفته پس از ناپدید شدن علایم)
- کورتیکواستروئیدها: برای کاهش التهاب سینوسها تجویز میشود. (بصورت اسپری و یا خوراکی)
- ضد احتقان ها و آنتی هیستامین ها: به اشکال خوراکی و یا افشانه تجویز میگردند. آنتی هیستامینها میزان ترشح موکوس را کاهش و یا متوقف میکند. ضد احتقان ها نیز گرفتگی بینی را برطرف میکنند. توجه داشته باشید که نباید از ضد احتقان ها بیش از ۳ روز متوالی استفاده شود. چراکه پس از قطع آنها التهاب و تورم بینی افزایش خواهد یافت.
- رطوبت: استفاده از دستگاه بخور و رطوبت سازها روند تخلیه سینوسها را تسهیل میکند.
- شستشوی بینی: شستشوی بینی با سرم نمکی باعث رقیق شدن موکوس میشود.
- درمان سرماخوردگی و آلرژی ها.
- مصرف فراوان مایعات. به ویژه مایعات گرم مانند چای و سوپ. مایعات باعث رقیق شدن موکوس میشود.
- استفاده از اسپری های ضد قارچ (به ندرت)
- قرار دادن کمپرس گرم و مرطوب بروی موضع درد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه.
- استحمام و دوش آب گرم باعث شل شدن و رقیق شدن موکوس میشود.
- عمل جراحی: چنانچه درمان دارویی موثر واقع نشود در موارد نادر بایستی عمل جراحی صورت گیرد.

اهداف عمل جراحی به قرار زیر است:
- برداشتن بافت عفونی، متورم و آسیب دیده.
- برداشتن استخوان و یا غضروف اضافی بمنظور گشاد کردن منافذ سینوسها. (اصلاح ساختار تیغه و شاخک های بینی)
- برداشتن پولیپ.
- خارج کردن اجسام خارجی ای که مجاری بینی و سینوسها را مسدود ساخته اند (در کودکان)

انواع جراحی سینوسها:
- جراحی سینوس به کمک آندوسکوپی (Endoscopic Sinus Surgery):
این جراحی توسط آندوسکوپ صورت میگیرد. بنابراین شکافی بروی بینی ایجاد نمیگردد و تمام فرایند جراحی از طریق سوراخهای بینی انجام میگیرد. (تصویر مرتبط)

- ساینوپلاستی (ballon sinuplasty):
ساینوپلاستی روش نوینی است که مشابه آنژیوپلاستی عروق میباشد. قرار دادن یک بادکنک (بالن) و سپس باد کردن آن در حفره سینوس ها که کمتر تهاجمی است، باعث گشاد شدن مجاری تنگ میگردد.
نکته:از خم شدن به سمت جلو پرهیز کنید، چراکه درد و احساس فشار تشدید میشود.

نکته:هنگام فین کردن به آرامی این کار را انجام دهید.
نکته:تا میتوانید استراحت کنید.

پیشگیری از سینوزیت:
- رعایت بهداشت: دست های خود را بطور منظم بشویید. به ویژه قبل از غذا و پس از دست دادن با دیگران.
- عوامل آغازگر آلرژی را از محیط زندگی خود حذف کنید. آلرژی را تحت کنترل در آورید.
- علایم سرماخودرگی را فورا درمان کنید.
- از استعمال سیگار، استنشاق دود سیگار و از هوای آلوده پرهیز کنید.
- از دستگاه بخور و رطوبت ساز در خانه استفاده کنید.
- حملات آسم را با حذف آغازگر های آن کنترل کنید.
- از نوشیدن مایعات خیلی سرد پرهیز کنید.
- بطور منظم ورزش کرده و فعالیت بدنی داشته باشید.
- از تماس با افرادی که مبتلا به سرماخوردگی و یا عفونت ویروسی مجاری تنفسی فوقانی میباشند ،اجتناب کنید.
- از تغییرات دمایی شدید اجتناب کنید. از هواهای خیلی گرم و یا خیلی سرد نیز دوری کنید.
- در منزل از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کنید.
- از مصرف مشروبات الکلی اجتناب ورزید. الکل باعث تورم مخاط بینی و سینوسها میشود.
- از شنا کردن و شیرجه رفتن پرهیز کنید.
- از مصرف زیاد لبنیات خودداری کنید. مصرف بیش از حد لبنیات باعث غلیظ شدن موکوس میشود.
- از سفرهای هوایی پرهیز کنید. حداقل پیش از سفرهای هوایی از قطره ضد احتقان استفاده کنید.
- رطوبت منزل خود را کنترل کنید. هوای خیلی خشک و یا خیلی مرطوب سینوزیت را تشدید میکند.
- عطر و اودکلن نیز میتوانند باعث تورم مخاط بینی گردند، بنابراین از آنها اجتناب کنید.
- استرس خود را کنترل کنید.
- حداقل روزی ۷ لیوان آب بنوشید.
- هنگام خروج از منزل در فصول سرد سال، بوسیله شال و کلاه سینوسهای خود را گرم نگه دارید.
- بمنظور برخورداری از سیستم ایمنی قوی بایستی تغذیه مناسبی داشته باشید.

عوارض سینوزیت:
نادر است اما میتواند خطرناک باشد.
- عفونت استخوانهای صورت(osteomyelitis)
- عفونت پرده های مغز، مننژیت(meningitis)
- انتشار عفونت به خارج سینوس و ایجاد آبسه در کاسه چشم، سر و یا نسوج صورت .

درمان سینوزیت
درمان سینوزیت باکتریائی باید با آنتی بیوتیک مناسب صورت گیرد. علاوه بر آنتی بیوتیک گاهی اسپرهای دهان و یا بینی . یا قطره های ضد احتقان ممکن است برای رفع احتقان تجویز شود، گرچه باید از مصرف اسپری بینی و قطره بدون تجویز پزشک به مدت طولانی خودداری کرد. همچنین تنفس در هوای مرطوب و شستشوی بینی با محلولهای استریل نیز می تواند مفید باشد.

گاهی بیمار به یک آنتی بیوتیک جواب نمی دهد.این بعلت مقاومت باکتری به این آنتی بیوتیک است که این پدیده درمان سینوزیت را مشکل می کند . بیماران می توانند با توجه به توصیه های پزشک از بروز این حالت جلوگیری کنند. اگر به هر دلیل برای شما توسط پزشک آنتی بیوتیکی تجویز شد، توجه داشته باشید که در تمام طول مدت تعیین شده باید آنتی بیوتیک را مصرف کنید و اگر پس از چند روز احساس بهبودی کردید، هرگز درمان خود را قطع نکنید چون این کار باعث ایجاد باکتریهای مقاوم می شود.

اما درمان سینوزیت مزمن کمی متفاوت است. گرچه گاهی آنتی بیوتیک درمانی شدید، برای آن انجام می شود ولی گاهی برای درمان نیاز به جراحی است تا انسداد ایجاد شده در مسیر سینوس رفع شود. علاوه بر جراحی باز، امروزه جراحی سینوس با کمک اندوسکوپ نیز میسر شده است. با این وسیله جراح می تواند مستقیماً داخل سینوس را مشاهده کند و همزمان هر عاملی که غیر طبیعی بنظر می رسد مثل بافت بیمار و یا پولیپ را برداشته و یا کانالهای باریک بین سینوسها را پاک کند.

پیشگیری
برای اینکه در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حملات حساسیت به سینوزیت دچار نشوید باید سینوسهای خود را در این مواقع مرتب پاک کنید و برای اینکار :

- از داروهای ضد احتقان خوراکی و یا قطره یا اسپری ضد احتقان بینی ( برای دوره کوتاه) استفاده کنید.
- مرتب فین کنید و بینی خود را از ترشحات پاکیزه کنید.
- مقادیر زیادی آب بنوشید تا ترشحات بینی شما رقیق بماند.
- از مسافرتهای هوائی در مواقع ابتلا به سرماخوردگی و حساسیت پرهیز کنید و اگر مجبور به این کار هستید از اسپری های ضد احتقان قبل از بلند شدن هواپیما استفاده کنید تا از انسداد سینوس و عدم تخلیه ترشحات آن جلوگیری شود.
- اگر مبتلا به حساسیت هستید از چیزهائی که باعث تحریک شما و شروع حساسیت و علائم آن
می شود اجتناب کنید و در صورت ابتلا به حساسیت از آنتی هیستامین و اسپری بینی برای کنترل آن استفاده کنید.

سینوزیت در کودکان
در کودکان تکامل سینوسها تا حدود ۲۰ سالگی ادامه دارد ولی کودکان نیز می توانند به سینوزیت مبتلا شوند. تشخیص سینوزیت در کودکان مشکل است زیرا عفونتهای تنفسی در آنها بسیار شایعتر بوده و همچنین علائم در کودکان می توانند خفیف بوده و تشخیص را مشکل کنند. علائم زیر در کودکان می تواند ناشی از سینوزیت بوده و باید در صورت مشاهده آنها به پزشک مراجعه کرد :

- سرماخوردگی که بیش از ۱۴-۱۰ روز طول کشیده و گاهی با تب خفیف همراه است
- ترشحات بینی غلیظ برنگ زرد – سبز
- ترشحات پشت حلق که گاهی باعث گلو درد ، تنفس بدبو،سرفه ، تهوع و یا استفراغ می شود.
- سردرد ( معمولاً زیر ۶ سال وجود ندارد )
- تحریک پذیری یا خستگی
- تورم اطراف چشم

اگر علیرغم درمان مناسب طبی این علائم پا برجا ماند، باید بدنبال پیدا کردن یک عامل
زمینه ای که باعث سینوزیت می شود، بود که در این میان باید حتماً حساسیت و عفونتهای مکرر تنفسی بعنوان عوامل زمینه ای در نظر گرفته شوند.

با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org8 Responses to “رینوسینوزیت ، علائم و درمان سینوزیت حاد و مزمن”

 1.   nazi Says:

  سلام مدتی است در زیر گوش چپم صدایی مثل وزش باد وقتی در ماشین هستیم و شیشه ماشین پایین است دارم . وقتی استراحت میکنم و یا کتاب میخوانم ناراحت کننده است . تست شنوایی شده ام و پزشک گوش وحلق وبینی گفته موردی در گوش نیست .دندانپزشکی هم موردی در دندان ندید. متخصص عروق گردنی هم بدون گرفتن عکس گفت با توجه به سن 39 سالگی شما ممکن نیست گرفتگی عروق کاروتیدی داشته باشید .لطفا من را راهنمایی فرمایید.

  Reply

 2.   sadegh Says:

  سلام
  جناب آقای دکتر بنده 40 سالمه و مدتی است سابقه سینوزیت دارم (بیش از 10 سال) در این مدت مدت انواع انتی بیوتیک استفاده کردم ولی هیچ نیجه ای نگرفتم اخیرا همیشه (تابستان و زمستان)خلط پشت گلو دارم و خارش بینی و عطسه فراوان می زنم لطفا بفرمایید چاره و درمان بنده چیست با تشکر

  Reply

 3.   moghadam Says:

  دکتر سردار عزیز سلام
  من از تاریخ 30/4/92 به آنفولانزا مبتلا شدم که پزشک معالجم برای من سفکسیم400 رو به تعداد20 عدد هر 12 ساعت تجویز کرد یک هفته از استفاده داروها نگذشته بود که متوجه شدم لوزه هام به شدت عفونت کردند و ملتهب شدند دوباره پیش دکترم رفتم ایشان گفتند درمان سفکسیم رو قطع کنکم و کوآموکسی کلاو 625 رو مصرف کنم اونهم باز 20 عدد ولی اینبار هر 8 ساعت عفونت لوزه ها برطرف شد ولی یک هفته بعد دوباره گلو درد وحشتناک شروع شد بله دوباره عفونت کرده بودند اینبار دکتر کلاریترومایسین 500 رو 20 عدد هر 12 ساعت تجویز کردند همراه با ناپروکسن 500 چون عقیده داشتند میزان التهاب به قدری زیاد هست که باعث تشکیل بافت اضافی روی لوزه ها شده بعد از استفاده داروی مذکور خوب بودم تا یک هفته بعد دوباره آموکسی کلاو به صورت کامل مصرف کردم هنوز یک هفته تمام نشده که آموگسی کلاوهای 625 تمام شده دوباره از دیروز گلودرد همراه با عفونت و تب شدید گریبان منو گرفته اینبار هم برام سفکسیم 400 رو تجویز کرده البته چند روز پیش وقتی از تاریکی میخواستم به جای روشنی برم باید جلوی چشمانم رو می گرفتم چون چشمانم به شدت درد میگرفت خواهش میکنم راهنماییم کنید شاید باور نکنید ولی دیگه از ضعف نمیتونم حتی مسافتهای کوتاه رو پیاده برم ممنون میشم اگه ایرادی نداره میشه لطف کنید پاسختون رو به ایمیلم بفرستید دوباره متشکرم

  Reply

 4.   مهناز Says:

  سلام دکتر سردار من الان چند ماهی هست اکثر علائم سینوزیت را دارم ولی به خاطر باردار بودنم به پزشک مراجعه نکردم .سردرد و و گلو درد و گوش درد همره با خلط و احتقان ،مدت هاست که آزارم میده اما چیزی که بیشتر از همه من نگران کرده اینه که موقع حرف زدن خیلی تپق می زنم کلمات را اشتباهی تلفظ می کنم و بعضی از کلمات را فراموش می کنم .طوری شده که موقع حرف زدن اعتماد به نفسم را از دست می دهم و بیشتر اوقات سکوت می کنم .لطفا بفرمائید که آیا ربطی به سینوزیت دارد ؟ و برای درمان به چه پزشکی مراجعه کنم؟ ممنون از لطف شما خواهش میکنم راهنماییم کنید

  Reply

 5.   امین Says:

  باسلام.منمدت 13 سال تقریبا سینوزیت دارم.با کوچکترین باد یا هوایی حتی گرم سرم شروع به درد کردن میکنه…واقعا کلافه شدم..حتی شیشه های ماشین تو هوای گرمباید بالا باشه تا سردرد نشم..گاهی وقتا درد رو تحمل میکنم ولی سخته..به نظرتون باید چکار کنم..دارو زیاد خوردم ولی موندم یه راه خوب و مناسب رو پیش بگیرم..ممنون.لطفا بهم بگین.[email protected]

  Reply

 6.   فاطمه احسین زاده Says:

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما چندین سال پیش سینوزیت داشتم که با استفاده از آنتی بیوتیک و بخور تقریباً بهبود یافتم اما حدودآ 4 سالی است که دچار علائمی با این شرح می باشم در برابر باد سرد مثل هوای کولر یا هوای سرد زمستان دچار سردرد می شوم حتی با خوردن غذاهای سرد مثل آب سرد بستنی و غیره دچار سردرد می شوم که گاهی تا 3 روز ادامه دارد به پزشک هم مراجعه کرده ام که آنتی بیوتیک تجویز نموده ولی مدتی بعد از مصر ف دارو دوباره علائم برگشته البته بیشتر سمت چپ سرم درد می گیرد حتی چشمهایم نیز درد می گیرد قسمت بالای ابرو یا استخوان گونه را که فشار می دهم درد می گیرد البته ترشحات بینی در حد کم است اما سفید نیست آیا با این علائم واقعاً سینوزیت دارم و آیا به جای درمان دارویی می توانم از داروی نیکو صفت که کاملاً گیاهی است استفاده کنم؟

  با کمال تشکر

  Reply

 7.   sara Says:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  مدت یک هفته هستش که علائم سینوزیت دارم، درد پیشانی و بالای چشم، آبریز بینی، دردسر هنگام خم شدن به جلو، گرفتگی بینی، مخاط زرد رنگ بینی، سردرد هنگام صبح و… ولی برخی از این علائم کم شدن مثلا مخاط بینی دیگه زرد نیست و شفاف شد با این حال هنوز سردرد دارم می خواستم بدون که حتما باید با آنتی بیوتیک درمان بشم یا این که خودش به خودی خود بهبود پیدا می کنه.
  .چندین سال پیش هم به علت سردرد به پزشک مراجعه کردم و مخاط بینیم کشت داده شد ازم سی تی اسکن گرفته شد و علت سردرد سینوزیت تشخیص داده شد و با آنتی بیوتیک درمان شدم و تا حالا مشکلی نداشتم
  سابقه ی طولانی حساسیت بهاره دارم به علاوه کوهنورد هستم و در هوای سرد کوهنوردی می کنم.

  ممنون از وقتی که گذاشتید
  پاینده باشید

  Reply

  •   mohamad Says:

   با سلام
   من هم مانند خانم سارا به سینوزیت دچارهتم تقریبا 5 ماه میشه…آنتی بیوتیکها نتونستند من وخوب کنند…به درمان گیاهی روی آوردم…خلط زرد رنگ از بین رفت وشفاف شد…اول فکر میکردم که خوب شدم ولی سردردهام کم و بیش به سراغم آمدند…ازبیوفیلم در سینوسه اتمویید خبردارشدم …این بیوفیلم چیه که خیلی هم خطرناک هست و ازکسانی که سینوزیت دارند کیا به بیوفیلم دچارمیشوند…الان به سختی دارم میگذرونم …و ازخیلی کارها و ورزشها که انجام میدادم افتاده ام…چه کار بایدکنم؟اصلا دوست ندارم عمل کنم…درمان قطعی دارد ؟

   Reply

Leave a Reply