سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

سلام آقای دکتر ع. ح. سردار . من مشغول ادامه تحصیل در مالزی هستم حدود 2 هفته گذشته در حین تماس کاندوم پاره شد. الان 2-3 تا زخم مشابه عکسهای سفلیس روی آلتم مشاهده میکنم. میخوام اگه میشه بگیه چه دارویی و چه مقداری بخورم که حوب شم؟ چون اگه اینجا برم آزمایش و مثبت شه ممکنه واسم خیلی بد شه و دیپورتم کنن. خواهش میکنم جوابمو بدین چون دارم از ترس میمیرم.

دکتر ع. ح. سردار : سلام دوست خوب و عزیزم . اول از همه عرض کنم که یک متخصص امراض آمیزشی با مشاهده زخم در پنیس ، اولین چیزی که به فکرش میرسد زخم سیفیلیس بنام شانکر است . این زخم اوليه معمولاً سه هفته پس از تماس به بشکل زخمی بدون درد برجسته با ترشح سروزي در محل برخورد پدید میاید . در مواردی هم شانکر پدیرار نمیشود. شانکر چهار تا شش هفته پس از پدیدار شدن ، در صورت عدم معالجه نیز کوچک و محو میشود . اما بهبود زخم دال بر از بین رفتن میکروب نیست . میکروب در بدن میماند و وارد مراحل بغرنج بعدی میشود . در جامعه کنونی یک دکتر هر چقدر با تجربه باشد ، بعیدبه نظر میاید که بدون آزمایش خون برای بیمار دارویی برای سیفلیس تجویز کند چرا که معالجه سیفلیس کمی پیچیده تر از امراضی چون سوزاک است و آزمایش خون در چند مرحله صورت میگیرد . تشخيص آزمايشگاهي سيفليس معمولاً با آزمايشهاي خونی است . گاهی آزمايشات مقدماتي اوليه ممکن است مثبت باشد و جهت رد این موارد نياز به آزمايشات دقيق تر است . اکثرا در سيفليس اوليه که زخم شانکر وجود دارد ، آزمايشهاي خونی منفي است . در این دوره اگر آلودگی شریک مقاربتی ثابت شود ، ممکن است دکتر دارو تجویز کند . دوست خوبم لطفا راهی خودتان پیدا کنید تا با یک دکتر امراض آمیزشی (STD) تماس پیدا کنید . معمولا در تمام دنیا این عمل بشکل آنانیم یا مشابه صورت میگیرد مخصوصا که در کشورهای آسیایی اینکار چندان مشکل نیست . تنها کافی کسی را پیدا کنید . فکر خود درمانی را از سرتان بیرون آورید . مطلب ذیل بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی پزشکی پاراسات است . مطلب فوق به تلاش دکتر س رحمتی تهیه و تنظیم شده است . برای اطلاعات بیشتر لطفا آنرا مطالعه نمائید :

سیفلیس چیست؟
سیفلیس یک بیماری منتقله از راه جنسی است که توسط باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این بیماری مقلد بزرگ نامیده می شود چون دارای بسیاری از علائم و نشانه هاست که افتراق آنر از بیماریهای دیگر مشکل می کند. ( جهت دیدن تصاویر لطفا به اینجا کلیک کنید : ( 12  )

شیوع سیفلیس چقدر است؟
شیوع سیفلیس در زنان رو به کاهش است و در کل شیوع در مردان 5/3 برابر زنان است.
به علت رابطه جنسی مرد با مرد در سالهای اخیر شاهد افزایش شیوع سیفلیس در این افراد بوده ایم.

چگونه اشخاص به سیفلیس مبتلا می شوند؟
سیفلیس در اثر تماس مستقیم با یک زخم سیفلیس از شخص مبتلا به شخص سالم منتقل می شود. زخمها اغلب در ناحیه تناسلی خارجی، واژن، مقعد یا در داخل مجرای مقعدی ایجاد می شوند. زخمها همچنین می تواند در داخل دهان یا روی لبها ایجاد شود. انتقال باکتری از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی صورت می گیرد. زنان حامله می توانند بیماری را به جنین خود منتقل کنند. سیفلیس از طریق نشستن روی توالت فرنگی، دستگیره در، استخر، وان، لباس مشترک و ظرف غذا منتقل نمی شود.

علائم و نشانه های سیفلیس در بالغین چیست؟
خیلی از افراد تا سالها بدون علامت می مانند، اگرچه در صورت عدم درمان همچنان احتمال بروز عوارض تاخیری وجود دارد. با وجود اینکه انتقال از زخمهای شخص دچار بیماری مرحله اول یا دوم رخ می دهد، اما بسیاری از زخمها تشخیص داده نمی شوند. اکثر موارد انتقال از اشخاصی رخ می دهد که از عفونت خودآگاه نیستند.

1. سیفلیس مرحله اول
مرحله اول سیفلیس معمولاً با یک زخم منفرد که شانکر نامیده می شود، شناخته می شود اما ممکن است زخمها متعدد باشند. زمان بین عفونت و شروع علائم اولیه ممکن است بین 90-10 روز طول بکشد ( به طور متوسط 21 روز ) زخم شانکر معمولاً سفت، گرد، کوچک و بدون درد است. این زخم در نقطه ای از بدن که باکتری وارد آن شده است، ایجاد می گردد. شانکر بین 6-3 هفته باقی می ماند و سپس بدون درمان بهبود پیدا می کند. اگر درمان مناسب صورت نگیرد، سیفلیس وارد مرحله دوم می شود.

2. سیفلیس مرحله دوم
ضایعات پوستی- مخاطی مرحله دوم بیماری را مشخص می کند. این مرحله به صورت تیپیک با ضایعات پوستی روی یک یا چند قسمت بدن شناخته می شود. این ضایعات عموماً فاقد خارش هستند. ضایعات پوستی مرحله دوم بیماری می توانند بلافاصله یا چند هفته بعد از بهبودی شانکر پدیدار شوند.
ضایعه پوستی مشخصه بیماری می تواند به صورت ضایعات قرمز یا قرمز- قهوه ای کف دست و پاها پدیدار شود. ممکن است ضایعات پوستی با نماهای متفاوت و مشابه سایر بیماریها در جاهای مختلف بدن ایجاد شود. گاهی اوقات ضایعات پوستی بیماری به قدری خفیف است که فرد متوجه آن نمی شود. سایر علائم این مرحله شامل تب، تورم غدد لنفاوی، گلودرد، ریزش موی تکه ای، سردرد، کاهش وزن، درد عضلانی و خستگی است.
علائم و نشانه های سیفلیس مرحله دوم با یا بدون درمان برطرف می شود اما در صورت عدم درمان عفونت به سمت مرحله آخر بیماری پیشرفت می کند.

3. سیفلیس مرحله آخر
مرحله آخر یا نهفته بیماری وقتی شروع می شود که مرحله دوم بیماری ناپدید شود. اگر عفونت درمان نشود، بیماری همچنان در بدن فرد می ماند حتی اگر علامتی نداشته باشد. در مراحل آخر سیفلیس، آسیب به ارگانهای داخلی از قبیل مغز، اعصاب، چشم، قلب، عروق خونی، کبد، استخوانها و مفاصل رخ می دهد. این آسیب می تواند سالها بعد خود را نشان دهد. علائم مرحله آخر سیفلیس شامل اختلال در هماهنگی حرکت، فلج، بی حسی، کوری تدریجی و دمانس می باشد. علائم می تواند به قدری شدید باشد که منجر به مرگ شود.

چگونه سیفلیس یک خانم حامله و نوزادش را درگیر می کند؟
باکتری مولد سیفلیس طی حاملگی می تواند مادر و جنین او را آلوده کند. بر اساس اینکه خانم حامله چه مدتی مبتلا به عفونت باشد ممکن است منجر به نوزاد مرده یا مرگ نوزاد طی مدت کوتاهی بعد از تولد شود. نوزاد مبتلا می تواند بدون علامت باشد. اگر نوزاد بلافاصله درمان نشود، طی چند هفته درگیر اختلالات جدی می شود. نوزاد درمان نشده ممکن است دچار تاخیر رشد و نمو، تشنج و یا حتی مرگ شود.

سیفلیس چگونه تشخیص داده می شود؟
بعضی از پزشکان سیفلیس را از طریق بررسی شانکر ( زخم عفونی ) بوسیله میکروسکوپ دارک فیلد تشخیص می دهند. اگر باکتری عامل سیفلیس در زخم موجود باشد، زیر میکروسکوپ دیده می شود.
آزمایش خون یک راه دیگر تشخیص فرد بیمار می باشد. مدت کوتاهی بعد از عفونت، بدن آنتی بادی علیه سیفلیس می سازد که توسط یک تست خونی دقیق، بی خطر و کم هزینه تشخیص داده می شود. ماهها تا سالها بعد از درمان موفق بیماری یک سطح پایین آنتی بادی در خون وجود دارد.
از آنجاییکه سیفلیس درمان نشده در خانم حامله می تواند نوزادش را از بین ببرد، هر خانم حامله ای بایستی تست خونی برای سیفلیس بدهد.

رابطه بین سیفلیس و ایدز چیست؟
زخمهای تناسلی سیفلیس ( شانکر ) انتقال و ابتلا به عفونت ایدز را از طریق جنسی تسهیل می کند. زخمهای سیفلیس به راحتی خونریزی می کند و وقتی که حین مقاربت با مخاط دهانی یا مقعدی تماس پیدا می کند، استعداد ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. ابتلا به سایر عفونتهای منتقله از راه جنسی یک عامل مستعد کننده دیگر برای عفونت ایدز است.

درمان سیفلیس چیست؟
درمان سیفلیس در مراحل ابتدایی آن آسان است. تزریق عضلانی یک دوز پنی سیلین درمان شخصی است که برای کمتر از یکسال مبتلا به سیفلیس بوده است. دوزهای اضافی برای شخصی که بیش از یک سال مبتلا به بیماری بوده است، مورد نیاز می باشد. برای فردی که نسبت به پنی سیلین حساسیت دارد، آنتی بیوتیکهای جایگزین به کار می رود. درمان، باکتری مولد سیفلیس را از بین می برد و از ایجاد آسیبهای جدید جلوگیری می کند اما روی آسیبهای ایجاد شده تاثیری ندارد.
شخصی که درمان سیفلیس را دریافت می کند بایستی تا بهبود کامل زخمها از مقاربت خودداری کند. همسر این شخص نیز بایستی از نظر سیفلیس آزمایش شود و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرد.

آیا عود در سیفلیس امکان پذیر است؟
ابتلا به سیفلیس مصونیت در شخص ایجاد نمی کند. حتی پس از درمان موفق شخص استعداد ابتلا به بیماری را دارد. از آنجاییکه زخم سیفلیس می تواند در واژن، مقعد، یا دهان پنهان شود، تنها راه مطمئن تشخیص ابتلا به سیفلیس، تستهای آزمایشگاهی است.

چگونه می توان از ابتلا به سیفلیس پیشگیری کرد؟
مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای منتقله از راه جنسی ( از جمله سیفلیس ) این است که همسر شخص از نظر سیفلیس تست شده باشد و غیر بیمار تشخیص داده شود.
زخمهای تناسلی نظیر زخمهای سیفلیس در نواحی پوشیده یا غیر پوشیده از کاندوم لاتکس ممکن است بوجود بیاید هرچند که استفاده مداوم و صحیح از کاندوم لاتکس، می تواند خطر ابتلا به سیفلیس را کاهش دهد.

با سپاس – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط دیگر:

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

مداوا و علائم اگزمای آتوپیک (درماتیت اتوپیک) پوستی در سنین مختلف

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

راه های بهبود در کلوئید پوستی – گوشت اضافی

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

سندرم کاندوم پاره شده Syndrome Torn Condom

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آنLeave a Reply