لوپوس اريتماتوز ديسكوييد ، تظاهرات پوستي ، معالجه

با تشکر از سایت آموزنده تان دکتر ع. ح. سردار . من 48 سالمه و الان هفت هشت ماهی هست که یک لک به اندازه یک لوبیای کوچک روی بینی ام ظاهر شده قبل از این خیلی کوچک و کمرنگ بود اما فکر میکنم بعد از اینکه میکرودرم کردم بزرگتر و پررنگتر شد، در ضمن یکی دیگه هم بعد از اینکه کرمهای ضد لک داد پائین لک قبلی پررنگ شد .به متخصص مراحعه کردم تشخیص لوپوس دیسکوید داده اما جواب قطعی را به بعد از ازمایش موکول کرده که من شدیدا نگران هستم و تا بعد از ایام عید هم ازمایشگاهها بسته اند .هیچ علائم دیگه ای هم ندارم لطفا دکتر ع. ح. سردار منو راهنمائی کنن. ممنون

دکتر ع. ح. سردار : لوپوس بیماریی است که چند ارگان بدن را درگیر می کند . این عارضه یک بیماری خود ایمنی چند سیستمی میباشد که قسمت های مختلف بدن از جمله پوست ، ریه ها ، کلیه ها ، قلب ، مفاصل و چشم، را درگیر می کند . انواع لوپوس شامل موارد ذیل میباشد :

* لوپوس اريتماتوز ديسكوييد (Discoid Lupus Erythematosus) یک اختلال مزمن پوستى است که تعداد کمى از بیماران مبتلا به لوپوس سيستميك اريتماتوز نیز هستند در این بیمارى پچهای خارش‌دار ، قرمز ، پوسته دهنده بر روی صورت ، سر و پشت گوشها پدیدار میگردند .

* لوپوس اريتماتوز سيستميك (Systemic Lupus Erythematosus) يك اختلال خودايمني مزمن است كه اندامهاي مختلفي چنان پوست ، مفاصل و كليه را درگير مي‌كند . این عارضه شایعترین نوع این بیماری بوده و معمولا با همان نام لوپوس اطلاق می گردد . افراد متأثر از این بیماری دارای طیف وسیعی عوارض هستند .

* لوپوس اريتماتوز ناشی از دارو (Drug-induced lupus erythematosus) بیمارى است با علائم مشابه لوپوس که در نتیجه استعمال پاره ای از داروها ایجاد میگردد .

4. لوپوس اريتماتوز نوزادان (Neonatal Lupus Erythematosus) یک بیمارى نادر میباشد که نوزادان دچار آن میگردند و با علائم پوستى ، قلبى و همچنین کاهش پلاکت هاى خون تظاهر میکند .

در ارتباط با تظاهرات پوستي لوپوس اريتماتوز هفته نامه سلامت چنین بیان کرده است :
1- ضايعات Discoid: اين ضايعات به شكل سكه بوده و معمولا در نواحي از پوست، كه در معرض نور آفتاب هستند، ديده مي شود مثل سر و گوش و بخش مركزي صورت و بيني بندرت ممكن است لبها، دهان و زبان نيز درگير شود. اين ضايعات باعث بروز اسكار شده و اگر در سر باشد در آن ناحيه باعث طاسي مي شود.
2- ضايعات جلدي تحت حاد: تعدادي ضايعات غير اسكار گذار، قرمز و پوسته دار هستند كه به شدت به نور آفتاب حساسند و در برابر نورUV تشديد مي شوند. دور صورت به شكل پروانه ظاهر مي شوند و ممكن است به كل بدن منتشر شوند. اين ضايعات غالبا تغييرات رنگدانه اي بر روي صورت باقي مي گذارند. حدود 50% از بيماراني كه با درگيري اين نوع ضايعه همراهند، درگيري ساير ارگانها را نيز دارند. از جمله آرتريت، درگيري كليوي و خوني.
3- Lupus profundus: يك فرم نادر پوستي است كه چربي زير جلدي در ابتدا برجسته و به شكل ندولي مي شود كه دردناك است كه بيشتر نواحي فوقاني بازو و تنه را درگير مي كند و معمولا با درگيري ساير ارگانها همراه است.
4- ضايعات لوپوس اريتماتو حاد: كه به آنهاmalar rash يا ضايعات پروانه اي مي گويند. در بيماران مبتلا به لوپوس ديده مي شود. ممكن است از قرمزي خفيف تا پر رنگ متفاوت باشد (rosy cheeks) و گاهي همراه با تاول يا پلاك باشد.
از جمله علائم غير اختصاصي پوستي درگيري مو است. بيش از از بيماران مبتلا به لوپوس درجات متفاوتي از ريزش موي قابل برگشت دارند كه با تشديد بيماري داخلي آنها، بيشتر مي شود. بعلاوه موهاي اين افراد شكننده و خشك شده و نازك تر به نظر مي رسد. (Lupus hair). از طرفي بروز آلوپسي آره آتا يا ريزش موي سكه اي در اين افراد شايع است.
بيماران مبتلا به لوپوس ممكن است ضايعات التهابي عروق خون نيز داشته باشند كه ممكن است به شكل كراست و زخم و ندولهاي دردناك مشخص شود. در اين افراد ممكن است در اثر سرما تغيير رنگ انگشتان رخ دهد و به رنگ آبي يا قرمز متمايل شود كه به آنRaynaud’s phenomenon گفته مي شود ويا در اثر سرما ممكن است ندولهاي دردناكي در ناحيه انگشتان دست و پا ظاهر شود. بنابراين خشكي مو و نازكي و تغييرات ديگر ناشي از بيماري لوپوس مي باشد و احتمالا به درمانهاي لوپوس ارتباطي ندارد.

نکانی کلی در ارتباط با معالجه لوپوس اريتماتوز ديسكوييد
* هدف یک معالج در عارضه لوپوس اريتماتوز ديسكوييد عبارت از بهبود چهره و ظاهر بیمار ، کنترل ضایعات موجود و جلوگیری از توسعه آن میباشد . یک پزشک به بیماران خطرات ابتلا به بیماری های سیستمیک را باید خاطر نشان کند. ارزیابی مکرر بالینی به همراه مطالعات آزمایشگاهی ، معمولا برای ارزیابی اختلال اولیه پوستی و همچنین پیشرفت سیستمیک عارضه لازم است .

* معمولا درمان با حفاظت پوست از آفتاب شروع میشود چرا که نور شدید خورشید باعث شعله‌ور شدن یا تشدید این وضعیت می‌گردد . لذا اقدامات اولیه شامل کرم ضد آفتاب و پوشاندن پوست آسیب دیده میباشد . ممکن است میکاپ با ایجاد لایه پوشاننده پوست و یا کلاه گيس برای برخی از بیماران پیشنهاد شود . نمونه ترکیبات که برای پوشش دادن عارضه مورد استفاده قرار میگیرند شامل کاورمارک (Covermark) و درمابلند (Dermablend) میباشد .

* داروهاي ضد مالاريا مانند هيدروكسي‌كلروكين براي معالجه واكنش‌هاي پوستي ناشي از آفتاب ، بثورات پوستي ديسكوئيد تجويز مي‌شود . به نظر میرسد که سیگار موجب کاهش اثر داروهای آنتی مالاریال میشود لذا مبتلایان لازم است ترک سیگار را شروع کنند و یا در معرض دود آن قرار نگیرند .

* معالجه پزشکی شامل کورتیکواستروئیدها و آنتی مالاریال ها میباشد . به نظر می رسد که مداوا با آنتی مالاریال در افراد سیگاری کمتر اثر میگذارد . روش های درمانی جایگزین شامل auranofin و thalidomide و نیز قرص یا پماد retinoid و همچنین داروهای گروه سركوب‌كننده سيستم ايمني (immunosuppressive) میباشد . معالجه با Thalidomide در بیمارانی صورت میگیرد که به آنتی مالاریال مقاومت نشان میدهند . در بیشتر بیماران طی درمان با thalidomide باید معالجه با آنتی مالاریال ادامه یابد مگر اینکه عوارض ناشی از آنتی مالاریال روئیت شود . علاوه بر این lenalidomide ممکن است در بعضی از بیماران مفید باشد .

* مهار کننده های کالسییورین (calcineurin inhibitor) موضعی نیز جهت بیماران مبتلا به ضایعات جلدی استفاده شده است . علاوه بر این گزارش شده است که گروه retinoid موضعی نیز مفید میباشند . اخیرا گزارش نموده اند که imiquimod موضعی در عده ای از بیماران مؤثر بوده است . تزریق مستقیم کورتیکواستروئیدها به عارضه (برای مثال triamcinolone acetonide 3 mg/mL) به عنوان درمان الحاقی ضایعات نیز بکار رفته است .

* برش عارضه با روش جراحی امکان پذیر میباشد اما فعالیت مجدد ضایعات غیر فعال در برخی بیماران گزارش شده است. درمان لیزری ممکن است برای این ضایعات مفید باشد .
* تمامی تجویزهای دارویی بعد از آزمایش و تحت نظر متخصص باید صورت گیرد .
با سپاس فراوان -  دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org6 Responses to “لوپوس اريتماتوز ديسكوييد ، تظاهرات پوستي ، معالجه”

 1.   فرناز Says:

  با سلام
  دوسال هست که بیماری لوپوس پوستی مادرم تشخیص داده شده،به محض قرار گرفتن در نور آفتاب
  ضایعات قرمز رنگ رو بینی و صورت و داخل گوش که بعدا به قهوه ای تیره تبدیل میشه
  ظاهر میشه،دوره اول که داروها رو استفاده کردن ضایعات پوستیشون از بین رفت ولی الان شش ماه میشه با اینکه در معرض نور
  آفتاب نیستن لکه ها دوباره ظاهر گشته و با اینکه پماد درماید و قرص پردنیزولون وترکسان براشون تجویز شده نه تنها ضایعات قبلی خوب نشده
  قسمت های دیگه صورتشون هم دچار شده،البته قرص هیدروکسی کلروکین رو هم در این دوسال استفاده که براشون تجویز شده استفاده میکنن، مادرم تحت درمان متخصص رماتولوژی و متخصص پوست هست ولی الان در روند درمانشان هیچ بهبودی حاصل نشده و بیماریشون توسعه هم یافته،با توجه به اینکه در شیراز سکونت داریم اگه امکانش هست راهنماییم کنید،ممنون.

  Reply

 2.   ناشناس Says:

  ا سلام خواهر من مبتلا به بیماری dle است
  اما بدون توجه به این نکته صورت خود را لیزر کرده بعد از عمل لیزر لکه های سفید رنگی در صورتش دراومد! ایا امکان بهبودی کامل است!! چه نکاتی را باید رعایت کند!!

  Reply

 3.   مریم Says:

  با سلام خواهر من مبتلا به بیماری dle است
  ما بدون توجه به این نکته صورت خود را لیزر کرده بعد از عمل لیزر لکه های سفید رنگی در صورتش دراومد! ایا امکان بهبودی کامل است!! چه نکاتی را باید رعایت کند!!

  Reply

 4.   niloofar Says:

  با سلام مادر50 ساله من یک ضایعه قرمز رنگ همراه خارش روی بینی دارد که به مدت 3ماه روی بینی اش قرار دارد تست آمایشیشگاهی لوپوس وی منفی وتست بیوبسی پوستی وی منفی بوده احتمال دارد بیماری به شکل مخفی بوده وخود را نشان ندهد در ازمایشات در تشخیص بیوبسی پوستی آلرژی پوستی یان شده احتمال لوپوس پوستی وجود دارد؟

  Reply

 5.   محمد Says:

  با سلام مادرم 40 سالش هست كه به مدت چند ماه جوش هاي ريز وابكي روي نوك بيني اش ظاهر شده وهنگام فشار دادن اب سفيدي از ان بيرون مي ايد وپس از مدتي خوب مي شود ودوباره درجايي ديگر نوك بيني ظاه ر مي شودپزشكان گفتند كه اين بيماري dleواين داروهارو برايش تجويز كرده ان داروي فلوئوسينولون وداروي نيزوپرد در صورتي كه نتيجه اي نداشته وچند پماد تركيبي پزشك گفته كه بيماري پوستي dle است نظر شما چيست لطفا جواب بدهيد با تشكر

  Reply

  •   Dr Says:

   درود دوستم. من بیشتنر اطلاعات عمومی میدهم و نمیتوانم کار تشخیصی آنلان بکنم . تشخیص دکتر شما لوپوس اريتماتوز ديسكوييد بوده و روشی که او بکار میبرد جهت بهبود در این عارضه اسن در متن آمده است که : هدف یک معالج در عارضه لوپوس اريتماتوز ديسكوييد عبارت از بهبود چهره و ظاهر بیمار ، کنترل ضایعات موجود و جلوگیری از توسعه آن میباشد . یک پزشک به بیماران خطرات ابتلا به بیماری های سیستمیک را باید خاطر نشان کند. ارزیابی مکرر بالینی به همراه مطالعات آزمایشگاهی ، معمولا برای ارزیابی اختلال اولیه پوستی و همچنین پیشرفت سیستمیک عارضه لازم است . کامیاب باشید

   Reply

Leave a Reply