ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

آقای دکتر ع. ح. سردار من پسر ~19 ساله ام . حدود 1.5 سال است که شاهد زخم هایی بر روی آلت خود هستم که همراه با سوزش می باشد . که هر از گاهی کمی خاموش و دوباره شروع می شود به دلایل خاص نمی توان این مثله را با کسی در میان گذارم یا به پزشک مراجع کنم . فکر می کنم به هیچ وجه نیز نتوان این کار را انجام دهم حتی اگر بیماری خاصی هم باشد . تا این که تصمیم گرفتم درمان بیماری خود را در اینترنت جستو جو کنم . بعد از کمی گشت این مطالب را در وبلاگ شما پیدا کردم که مشه گفت کاملا مشکل مرا بیان کرده است . از زمانی که این مطلب را خوانده ام کلمه سرطان به کل آشفته ام کرده است ” ســــــرطــــــانی ” هم که گفتید” کشـــــــــــنده ” است یا نـــه ؟ اگه چند راه عمومی برای بهبود عمومی ذکر کنید بی نهایت از شما ممنون می شوم .

دکتر ع. ح. سردار
پلاک (Plaque) :

ضایعات بر آمده در سطح پوست میباشد که ارتفاع آن کوچکتر از ناحیه گسترش یافته آن است . پلاک آلت تناسلی معمولا عوارض جدی ندارد ، اما برخی از موارد آنها حالت عفونی دارند و ممکن است عوارض جدی ایجاد نمایند . مواردی چون اریتروپلازی کوئیورات ، لیکن اسکلروز و بالانیت زروتیکا اوبلیترانس  ممکن است موجب بروز سرطان آلت مردان گردند . لذا در صورت پدیدار شدن هر گونه پلاک سریعا به پزشک مراجعه نمائید .

* بالانیت (Balanitis) : عبارت‌ است‌ از التهاب‌ سر آلت‌ تناسلی‌ مرد و گاهی‌ پوست‌ پوشش دهنده سر آلت (در کسانی‌ که‌ ختنه‌ نشده‌اند) . علایم‌ شایع‌ آن عبارتند از : درد، قرمزی‌، خارش‌ و تورم‌ در ناحیه‌ مزبور ، التهاب‌ پوست‌ پوشاننده‌ ، بزرگ‌ شدن‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ در ناحیه‌ کشاله‌ ران‌ و ندرتا تب‌ و لرز ، ترشح‌ از نوک‌ آلت‌ و سوزش‌ در ادرار .

* پوستیت (Posthitis) :عبارت از التهاب پوست ختنه گاه آلت مرد میباشد و در مردان ختنه نشده با بالانیت توام است . در هر دو حالت علائم عبارت از سوزش ، خارش و راش قرمز موضعی است . باکتری و قارچهایی مانند کاندیدا می توانند عامل آن باشند . بالانیت و پوستیت در مردان سالمند و افراد مبتلا به دیابت بیشتر رایج است و بخاطر عفونی بودن ، از طریق مقاربت میتواند منتقل شود .

* اریتروپلازی کوئیورات (Erythroplasia of Queyrat) : به شکل پلاک سرخ روشن و نرم پدیدار میشود . معمولا بدون درد و خارش دار است . این پلاک میتواند تظاهر زودرس سرطان آلت تناسلی باشد و باید با تشخیص سریع ، درمان گردد . با برش منطقه آسیب دیده معمولا این عارضه درمان میشود . این بیماری جزء بیماریهای عفونی نیست .

* بالانیت زون (Zoon’s balanitis یا Balanitis Circumscripta Plasmacellularis یا plasma cell balanitis) : به شکل پلاک سرخ روشن با سطحی براق در سر و پوست ختنه گاه ظاهر میشود . معمولا بدون درد میباشد اما ممکن است با خارش همراه شود . علت آن نامعلوم است . در معالجه کرم استروئیدی پاسخ میدهد ، اما غالبا عود میکند . ختنه عارضه را بهبود میدهد . بیماری فوق بی ضرر بنظر میاید اما ممکن است با اریتروپلازی کوئیورات اشتباه گرفته شود . بیماری عفونی نیست .

* لیکن اسکلروز (Lichen sclerosus) : بیشتر به نواحی تناسلی و مقعد تاثیر می گذارد . گاهی اوقات در بالا تنه ،سینه و بازوها نیز پدیدار میشود . این حالت در زنان معمولا پس از یائسگی پدیدار میگردد و درمردان رایج نیست . علائم اولیه بیماری لکه های سفید کوچک بر روی پوست است که معمولا لکه های براق و صاف میباشند . به مرور لکه ها رشد میکنند و پوست در آن ناحیه نازک می شود و پوست میتواند به راحتی صدمه بیبیند و سرخ روشن یا کبود گردد . گاهی اوقات جای زخم در پوست باقی میماند . علائم دیگر عبارتند از خارش (بسیار معمول است) ، درد ، خونریزی و تاول . لیکن اسکلروز در مردان به شکل پلاک سفید در سر آلت ، پوست ختنه گاه یا بدنه آلت پدیدار میشود . معمولا بدون علامت است . گاهی سرطان بر روی عارضه شکل میگیرد . ختنه الزامی است . بیماری مسری نیست .

* بالانیت زروتیکا اوبلیترانس (Balanitis xerotica obliterans) : شکل شدید لیکن اسکلروز است که سر آلت و پوست ختنه گاه را درگیر میکند و در افراد ختنه نشده روئیت میگردد . پوست ختنه گاه سفت شده و زائده سفید نمایان میشود . پوست ختنه گاه کاملا غیر قابل انعطاف میشود لذا بر مقاربت و دفع ادرار تاثیر میگذارد . گاهی سرطان بر روی عارضه شکل میگیرد . ختنه الزامی است . بیماری مسری نیست .

* پسوریازیس (Psoriasis) : به قسمت دوم با عنوان بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپولرجوع کنید .

* اگزما (Eczema) : معمولا به سایر نقاط بدن تاثیر می گذارد ، اما گاهی هم ممکن است در آلت تناسلی ظاهر شود . اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که با بثورات پوسته شونده و خارش دار مشخص می شود . اگزما در شیرخواران شیوع بیشتری دارد و در بالغین این بیماری حالت مزمن یا عود کننده بخود میگیرد . یک واکنش ازدیاد حساسیتی در پوست موجب این التهاب مزمن میشود . التهاب باعث می شود پوست خارش دار و پوسته پوسته گردد . علائم بالینی آن عبارتند از : تاولهای همراه با ترشح ، خارش ، بثورات ، قرمزی پوست و التهاب اطراف تاولها . بیماری عفونی نیست .

دلیل نگارش این مطلب بخاطر سئوالات عزیزانی بود که با شرحی کوتاه از بیماری خود ، میخواستند دلیل بیماری خود را به شکل آنلاین بدانند . امیدوارم دوستان دریافته باشند که بیماریهای پوستی آلت تناسلی آقایان متنوع است و بهترین راه ، عدم خجالت و مراجعه به یک متخصص پوست و امراض مقاربتی است . این مطلب در سه قسمت با عناوین ذیل تهیه شده است . برای دیدن تصاویر بیشتر ، نام انگلیسی بیماری را کپی کنید و در قسمت سرچ اینترنت بیابید .

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم
بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول
ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک
با تشکر – دکتر ع.ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org

مطالب مرتبط دیگر:

درد در آلت تناسلی آقایان

انواع روش درمانی مولاسکوم – ضایعات سفید یا صورتی رنگ و گنبدی شکل پوستی

مداوا و علائم اگزمای آتوپیک (درماتیت اتوپیک) پوستی در سنین مختلف

لیکن سیمپلکس (نورودرماتیت) در گردن ، سر، شانه، مچ دست و پا و اندام تناسلی

التهاب اگزمایی (درماتیت) ناحیه تناسلی و سایر نقاط پوستی

راه های بهبود در کلوئید پوستی – گوشت اضافی

روشهای انتقال و درمان زگیل تناسلی – ویروس پاپیلومای انسانی

سندرم کاندوم پاره شده Syndrome Torn Condom

سیفلیس چگونه درمان میشود ؟

مولاسکوم : بیماری مقاربتی یا عدم مراعات بهداشت

تریکومایکوزیس – عفونت شفت مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی

واريکوسل (واريسی شدن عروق بيضه) ، روشهای جراحی

انواع اختلال عملکرد مقاربتی در مردان و طرق معالجه

اپيديديميت زنگ خطری برای آقایان

ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک

بیماریهای پوستی آلت مردان : پاپول

عارضه های پوستی آلت مردان : زخم

بیماریهای قارچی پوست : فاکتورهای بروز عفونت ، تشخيص ، معالجه و پیشگیری

بیماریهای مقاربتی تنها سوزاک و سیفلیس و ایدز نیست

تریکوموناسیس ، عفونتی مقاربتی

سوزاک چیست و چگونه معالجه میشود؟

بثورات و زخم بر روی آلت آقایان و تغییرات رنگی آن9 Responses to “ناهنجاریهای پوستی آلت مردان : پلاک”

  1.   amir Says:

    سلام دکتر دور ختنه گاه من حالت دون دون مشاهذده میکنم سوزش کم و خارش کم ولی عین زگیل میمونه میشه راهنمایی کنید لطفا خیلی نگرانم

    Reply

  2.   majid alavi Says:

    باسلام . جناب دکتر 2 هفته پیش پس از نزدیکی با همسرم پوست دور کلاهک آلتم پوسه پوسته شد و کنده شد.فردای آن روز پس از نزدیکی پوست آن ناحیه کلا رفت طوری که خون افتاد به همراه درد و سوزش. مدتی نزدیکی نکردم.التیام پیدا کرد اما سر آلتم لکه قرمز رنگ بدون درد و خارشی پدیدار شد که بیشتر مرا نگران کرد.به دلیل خجالت به پزشک مراجعه نکردم ولی با جستجو در اینترنت از پماد کلوتریمازول و درماتین (ساخت شرکت باریج) استفاده کردم چراکه علت را استفاده از کاندوهای اسانس دار همراه با مواد تاخیرانداز بیان کرده بودند که باعث حساسیت و آلرژی می شود.چون بنده دقیقا مدت 2-3 ماهی بود که از این کاندومها استفاده می کردم گفتم دقیقا بیماری من همین است اما متاسفانه پس از 10 روز استفاده از درماتین و 3 روز از کلوتریمازول باید عرض کنم که تقریبا بی اثر بود. الان تقریبا نیمی از کلاهک سر آلتم قرمز است که باز هم در حال گسترش است و از دیشب سوزش پوست (پس از پوشیدن شورت و تماس) هم اضافه شده است.خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمایید چراکه پس از خواندن مطالب شما و استفده خیلی زیاد از کلمه “سرطان” بسیار نگران شدم

    Reply

  3.   morteza Says:

    سلام دکتر
    من 25 سالمه. یه مدتی است که در زیر سر آلت تناسلیم نشانه هایی مثل سوختگی پوست اتفاق افتاده ،و این نشانه بعد یه مدت پوست میندازه
    لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم و اینکه ایا بیماری هست یا نه؟
    با تشکر

    Reply

  4.   مهدی Says:

    سلام دکتر
    من 28 سالمه و هنوز ختنه نشدم به بخاطر ناهنجاری که هنگام تولد داشتم.
    پوست به صورت یک تاج قسمت بالای آلت رو گرفته و سر آلت هم سوراخ نداره و مانند یک دانه تازه جوانه زده دو تیکه شده
    خواستم بدونم با جراحی درست می شه
    آخه توی سکس اذیت می کنه.

    Reply

  5.   محمد Says:

    سلام دکتر من تو ناحیه تناسلی درست بیخ التم لکه سفید تشکیل یافته مثل این که کچ زدن علت جیه و پوسته پوسته میشه درس 3 روزه و من مشگل گوارشی دارم ودکتر مپنتومید 20 -دومپپیردون وکلیدنیوم سی ویک شربت منیزیوم به خاطر معدهام داده از اینها نباشه دکتر جان تو ر.و خدا منو از این ناراحتی در بیار وبکو چیکار کنم قارچه چیه من 29 ساله وزن هم ندارم وتا این لحضه هم سکس نداشتم که بیماری بگیرم منو راهنماییم کن و به ایمیلم جوابشو بده لطفا

    Reply

  6.   علی Says:

    سلام جوان 24 ساله مجرد هستم،در ریشه آلت تناسلی ام قسمتی صاف و کوچک و بدون مو ایجاد شده است که خارش زیادی دارد همراه با دو جوش ریز زیر آن و پوست پ.ست شدن آلت
    لطفا راهنمایی نمایید راه درمان چیست؟

    Reply

  7.   morteza Says:

    من پسر 23 ساله و مجرد می باشم که ابتدای آلتم و روی بیضه هایم لکه های سفیدی همراه با خارش به طوری که موهای اون قسمت سفید شده اند و این بیماری پوستی داره پیشرفت می کنه برای درمان چکار کنم ؟
    ممنون منتظرم یا علی.

    Reply

  8.   siavash Says:

    سلام اقای دکتر من 21 سالمه و در ریشه التم یه لکه صورتی دارم می خواستم بدونم که این اسکلروزه یا نه اگر هست خطرناکه یا نه؟

    Reply

  9.   soheil Says:

    سلام دکتر جان.من بر روی بیضه ضایعاتی جوش مانند ولی صفت ک زیر پوست بیضه هست دارم درد ندارد و اندازه هاش کوچیک و بزرگ متغیر بزرگیش تا عدس ریز میشه وقتی با سر سوزن خالیشون میکنم ناده ای سفید رنگ خیلی سفت میاد بیرون.از حدود 10سالگی یادم میاد ک این ضایعات بودن اما به مرور زمان بیشتر شدش تعدادشون.دکتر رفتم تشخیص ندادن.تشکر

    Reply

Leave a Reply