خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟

آقای دکتر ع. ح. سردار من جوانی 23 ساله هستم و از سن 12 سالگی کار خودارضایی انجام میدهم تا به حال و در طول اين مدت شايد در ماه 10 بار را ميتوان تخمين زد…ايا ترسى براى اينده و ترس ازعدم توانايى نزديكى با همسردراينده و عدم بچه دار نشدن و … وجود دارد واقعا از راهنماییتون ممنون میشم و در ضمن من خیلی میترسم و خیلی هم گیج شدم و با خوندن مطالب جورواجور كاملا ترسيدم … توروخدا كمكم كنيد.

دکتر ع. ح. سردار : سئوالهای مشابه زیادی چنان این سئوال مطرح میشود . وقتی جوانها روی این موضوع بر اینترنت فارسی کلیک کنند ، آنها طوماری از بیماریهای مرتبط با خودارضایی را مشاهده مینمایند . بعضی از مولفان این پدیده را بدتر از سرطان جلوه داده اند ! از سویی وقتی روی اینترنت انگلیسی پزشکی کلیک شود ، این موضوع بیشتر به شکل یک حالت طبیعی شرح داده شده است . گاهی ایرادها از خود ارضایی چنان زیاد است که مرا یاد مجرمی میاندازد که وقتی اعتراف میکند ، پلیسها جنایات کشف نشده دیگران را نیز به گردن او میاندازند !

* سه سایت به جنبه مثبت این موضوع بیشتر بها داده اند . من این موضوع را به نظرخواهی عمومی میگذارم . اول به قسمتهایی از یک مطلب در این ارتباط را که از سایت پزشکی انگلیسی Web Md ترجمه کرده ام در اختیارتان میگذارم :


خود ارضایی شامل تحریک اندام تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی تا نیل به حالت انزال است . معمولا این عمل با لمس یا ماساژ آلت تناسلی مرد یا کلیتور خانومها صورت میگیرد . برخی زنان ممکن است با تحریک مهبل (واژن) دست به خود ارضایی بزنند و یا اسباب های جنسی مانند مرتعش کننده را بکار برند .

چه کسی خودارضایی میکند ؟
تقریبا همه .
خود ارضایی رفتار بسیار مرسوم است ، حتی در میان افرادی که روابط مقاربتی مشترک دارند نیز صورت میگیرد . در یک مطالعه ملی گزارش شده که 95 درصد از مردان و 89 درصد زنان خود ارضایی میکنند . خود ارضایی اولین تجربه جنسی توسط اکثریت زنان و مردان است . در نورسته ها ، خود ارضایی بخشی عادی از اکتشاف بدنی کودک در حال رشد است . اغلب مردم در بزرگسالی نیز خود ارضایی میکنند و بسیاری ازمردم در سراسر زندگی خود دست به این عمل میزنند .

چرا مردم خود ارضایی میکنند ؟
علاوه بر احساس خوشی که حاصل میشود ، خود ارضایی راه خوبی برای کاهش تنش های جنسی در دوران زندگی است ، به خصوص برای افرادی که شریک مقاربتی ندارند و یا شریک آنها مایل نیست و یا در دسترس نمیباشد . استمناء جایگزین جنسی بی خطر برای جلوگیری از حاملگی و خطرات ناشی از بیماری های مقاربتی است . همچنین خود ارضایی برای نمونه برداری از مایع منی جهت آزمایش ناباروری یا اهدای اسپرم لازم است . هنگامی که اختلال عملکرد جنسی در افراد بالغ وجود داشته باشد ، استمناء ممکن است توسط درمانگر جنسی تجویز شود تا اجازه دهد یک فرد ارگاسم را تجربه کند (اغلب در زنان) و یا انزال را به تاخیر اندازد (اغلب در مردان).

آیا خود ارضایی عملی عادی است ؟
زمانی این عمل به عنوان یک انحراف جنسی یا اخلاقی و نشانه هایی از یک مشکل روانی در نظر گرفته میشد ، استمناء در حال حاضر به عنوان عملی طبیعی ، فعالیت سالم جنسی خوشایند ، مناسب و بی خطر محسوب می شود . این عمل راه خوبی برای تجربه لذت جنسی است و می تواند در طول زندگی صورت گیرد . خود ارضایی تنها زمانی که مانع فعالیت جنسی با شریک زندگی گردد یا در ملاء عام انجام گیرد و یا یا باعث ناراحتی قابل توجهی به شخص شود به عنوان مشکل در نظر گرفته میشود .در صورتی که این عمل به شکل اجباری باشد و یا با فعالیت روزمره تداخل کند ممکن است موجب ایجاد اضطراب گردد .

آیا خود ارضایی مضر است ؟
به طور کلی ، جامعه پزشکی خود ارضایی را به عنوان رفتار جنسی طبیعی و بی ضرر برای هر دو گروه مردان و زنان فرض میکند . این کار هیچ صدمه جسمی و یا آسیب به بدن ایجاد نمی کند ، و با اعتدال می تواند در سرتاسر طول عمر شخص به عنوان بخشی از رفتار طبیعی جنسی باشد . برخی از فرهنگ ها و ادیان با استمناء مخالفند و آنرا به عنوان گناه میشناسند . بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که خود ارضایی می تواند سلامت جنسی و قرابت را بهبود دهد .

* همکار گرامی دکتر شیرمحمدی به پرسش پاسخهایی در این ارتباط پرداخته اند که قسمتهایی از آنرا درج میکنم :

آيا خود ارضايي از نظر علمي براي انسان عارضه يا خطري ندارد؟
… وجود فشار فرهنگی – مذهبی ریشه داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شكل بگيرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری- ضعف عمومی قوای جمسانی- غش و دیوانگی- و موارد بسیاری مانند آن. تقريباً اغلب افرادي كه بطور مرتب خودارضايي ميكنند، سعي ميكنند در اولين برخورد با علائم يك اختلال، آن را به موضوع خودارضايي خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلايل علمي قاطعي به نفع اين شايعات يافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد، براي آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روش های موفق درمان زودارضایی مردان نوعي خودارضایی هدايت شده است (البته با روش و جزئیات خاص خود). يكي از دوستان سوال ميكرد آيا نبود دليل علمي دال بر عارضه دار بودن خودارضايي دليل بر بي خطر بودن آن است؟ پاسخ اين است كه با توجه به اصل برائت در زندگي روزمره وقتي دليلي بر خودداري از انجام كاري وجود ندارد واقعاً اجازه داريم كه آن را انجام دهيم …

آيا خودارضايي يك فعاليت جنسي طبيعي است؟
…. اگر طبيعي را به معناي سالم بگيريم پاسخ مثبت است. از نظر من خودارضايي دركل يك فعاليت جنسي سالم است. اما كامل نيست ناقص است، چون بدون حضور فيزيكي جفت (= پارتنر) صورت ميگيرد و مانند آن هم ارضاء كننده نيست چون حواس پنجگانه كارايي واقعي لازم در افزايش تحريكات حسي را ندارند. فقط تجسم و تصور است كه وارد ميدان ميشود. براي توضيح بيشتر بايد دقت كرد كه خودارضايي هم مانند بقيه فعاليت هاي جنسي اگر در شرايط نامناسبي انجام شود يك فعاليت جنسي ناسالم است كه با عوارض بعدي همراه خواهد بود (مثلاً در شرايط ترس و اضطراب و عجله و هيجان شديد و احساس گناه) و اين مسائلي است كه خيلي ها نميتوانند از هم جدا كنند و خيلي سوال ميشود. در مورد تعداد و مدت خودارضايي نميتوان هيچ چهار چوب مشخصي بعنوان محدوده نرمال تعيين كرد. تعيين اينكه چه موقع ميتوان با قاطعيت اظهار نظر كرد كه فرد بصورت افراطي معتاد به خودارضايي شده و بايد به فكر چاره بود هميشه هم آسان نيست. يك معيار خوب اين است كه اگر خودارضايي به قدري افزايش يابد كه زندگي روزمره فرد را مختل كند بايد براي تعديل آن چاره انديشيد …

* در ویکیپدیا هم مطالبی در این ارتباط نشر یافته که توجه شما را به آن جلب میکنم :

دلایل خودارضایی
علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.

عوارض خودارضایی
در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. حتی هنوز علی‌رغم این که بسیاری از پزشکان بارها بر بی‌ضرری خودارضایی تأکید داشته‌اند٬ این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون سیاهی افتادن دور چشمها٬ قوس کمر٬ کوری٬ سکتهٔ قلبی٬ مشکلات جنسی٬ یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، خصوصاً پیروان سرسخت مذاهب، شایع است. امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد. بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند. خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.
خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود. البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

خوب حالا نظر علمی شما در این ارتباط چیست ؟ (لازم به یادآوری مجدد است که این موضوع جنبه نظرخواهی دارد و قبلا نیز در وب دیگرم به نظرخواهی گذاشته بودم).

با سپاس – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.org58 Responses to “خودارضایی (استمناء – استشهاء) خوب است یا بد؟”

 1.   به جلال و خواهرش Says:

  جلال یعنی خواهر تو کنیز و کلفت و زیر دست من باشه میتواند زیر کیر من هم برود و من میتونم خواهرت را بگایم و وقتی ترتیب کوس خواهرت را دادم میتونم مثل کاغذ تولت گوه خورده بندازمش تو لجن و این کار گناه نیست و اگر من جلق بزنم گناهه وحرومه . ریدم به هیکلت

  Reply

 2.   جلال Says:

  سلام امیدوارم سالم باشین
  همونطور که ما می دونیم قرآن از جانب خداست. و هر حکمی توش باشه باید قبلو کنیم. الان من حرف مراجع رو نمی خوام بیارم چون همتون می دونید اما می خوام با قرآن، حرمت این عمل رو ثابت کنم.
  آیه 5 و6و7 مومنون

  قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ

  وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ
  إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ
  فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ

  به راستى كه مؤمنان رستگار شدند

  و كسانى كه پاكدامنند
  مگر در مورد همسرانشان يا كنيزانى كه به دست آورده‏اند كه در اين صورت بر آنان نكوهشى نيست
  پس هر كه فراتر از اين جويد آنان از حد درگذرندگانند

  خب خداوند برای ارضای جنسی این راه رو باز گذاشته: ازدواج با همسر شرعی یا کنیز
  ، و فرموده غیر این راه، تجاوز از حدود الهی است پس استمنا هم حرامه
  موفق باشید …

  Reply

  •   به جلال و خواهرش Says:

   یعنی خواهر تو کنیز و کلفت و زیر دست من باشه میتواند زیر کیر من هم برود و من میتونم خواهرت را بگایم و وقتی ترتیب کوس خواهرت را دادم میتونم مثل کاغذ تولت گوه خورده بندازمش تو لجن و این کار گناه نیست و اگر من جلق بزنم گناهه وحرومه . ریدم به هیکلت

   Reply

 3.   alonegirl Says:

  سلام.دختری18ساله هستم و نزدیک به 1سال میشود که خودارضایی میکنم.گاهی در ماه 2یا3بار انجام میدم,ولی گاهی ک در معرض عوامل تحرک انگیز مثل کلیپ های سکسی و یا چت های سکسی هستم شاید به ماهی5_6بار هم برسد
  گاهی نیز شده که هیچ نیاز جنسی ای نداشته ام,ولی بخاطره لذتی ک حین ارضاشدن میبرم اینکار را انجام میدهم
  لطفا کمکم کنین تا اینکارو فقط درهنگام شهوتم و ماهی1_2برسانم…چگونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟:’(

  Reply

 4.   qqqqqq Says:

  به نظر من که هیچ عوارضی ندارد به جز موارد زیر:۱ -
  ﺑﺪﺍﺧﻼقی ۲ – ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی ۳ – ﭘﺮﺧﻮﺍبی ۴ – ﺗﻨﺒلی ۵ – ﺑﯽ ﺍﺭﺍﺩگی
  ۶ – ﺑﯽ ﺗﻔﺎﻭتی ﻭﺗﺮﺳﻮﯾﯽ
  هر کی قبول نکنه واقعا بیشعوره…………..

  Reply

  •   ش Says:

   احمق به تو میگن
   چرا،وقتی کسی خوابیده میشه بیدارش کرد ولی وقتی که خودش رو به خواب زده باشه نمیشه بیدارش کرد
   چشم و گوشت و بستی یه نگاه به دورو ورت نمیکنی بببینی که این همه ادم به خاطر این کار چقدر اسیب دیدن
   بعد به خاطر اینکه این کارو انجام میدی برای توجیح کردنش این طوری موضع گرفتی

   Reply

 5.   esmaeil Says:

  س.اگرماهی یا2ماهی یکبار خودراارضاکنیم باز ضرردارد

  Reply

 6.   sam Says:

  همین تعصبات بیجا ما رو بدبخت کرد شما مذهبییون میگید نه خود ارضایی کن نه سکس کن وایسا تا ازدواج واقعأ حرفاتون غیر منطقی و مسخرست.شما دارید با اسم دین سر مردم رو به چیزهایی که غریزیه سرگرم میکنید تا صداشون از مشکلات در نیاد خودتون هم نمیفهمید چی میگید من پسر 18ساله حداقل تا هفت هشت سال دیگه نمیتونم ازدواج کنم اگه جق نزنم میشم روانی که به دختر همسایه تجاوز کرده شما همین و میخواید که سرگرم این چیزا باشیم اخر کلام اگه دینتون بدون درک شرایط گفته جق نزنید تا بترکید از حشر باید بشاشید به دینتون.

  Reply

  •   أرمين Says:

   واقعا حرف بايد طلا گرفت وقتي يك نفر تو عربستان تو سن ١٥ سالگي ازدواج ميكرده براي أون حرامه نه براي جوان إيراني كه سن ازدواجش به ٣٠ سال رسيده اگر گناهي باشه پايه اين سيستم كه وضعيت ازدواج اينگونه كرده

   Reply

  •   ش Says:

   اگر شما احمق ها حکم خدا رو خیانت نگیرید تمام مسایل درست میشه وقتی که 30شب ماه رمضان رو درباره ی خیانت کسی به خاطر صیغه کردن فیلم نشون میدید همین میشه
   خدا گفته که اگرنمی توانی ازدواج کنی موقتا ازدواج کن حالا چرا گفته ازدواج موقت چون باعث می شه که بین شما و طرف مقابل رابطه ای ایجاد شود وهمین رابطه اولا مثبت ثانیا همسر شما ثالثامحبت امیز است

   Reply

 7.   مهدی Says:

  به نظر من حرف دکتر درسته.ضمنا اونایی که ضر میزنند که خدا گفته گناه کبیره هست خیلی عوام و کوتاه فکر و مقلد مثل میمون هستن که ببینند اخوندا چی میگن.کجای قران خدا به صراحت گفته که استمنا گناه کبیرست.حتما تو جواب میخواید بگید تفسیر ایه فلان گفته.باید بهتون بگم همونایی که گفتم لیاقتتونه چون خدا قران را روشن بیان میکنه و میگه ما قران را روشن میگوییم که شما پند بگیرید.تفسیر رو هر خری میتونه با افکار و عقاید خرافاتیش انجام بده.

  Reply

  •   ش Says:

   احمق بی شعور
   خدا ویه سری ادم ها درست نمیگن ولی این دکتر از خدا بی خبر درست میگه همین طرز گفتارت نشون میده که از قرآن سر در نمیاری ونه از احادیثی که مخصص و مکمل قران هستند وقتی که مطالعه نداشتی وبدون اینکه بدونی اسلام به چه دلیل ان را رد کرده بی جا می کنی الکی حرف بزنی اولا که داخل قرآن نیامده ونباید هم بیاید زیرا قران در صدد بیان همه مسایل نیست ثانیااین کار از سمت دانشمندان خارجی نفی شده

   Reply

 8.   azi Says:

  slm
  man koli ehsase gonah dashtam ama alan arumtaram.bavar konin chareiii nadarim
  harkac ehtiaj dare vali vaghti mojaradim chare chie?
  ba bf khabidan?

  Reply

 9.   hamed Says:

  سلام….یعنی شما از خدا بیشتر می دونید………..خداوند فرموده حرامه یعنی حرامه

  Reply

  •   loony Says:

   یه سری به همون جایی که ادعا میکنی خدا گفته بزن، بعد می فهمی که خدا بیشتر یا آدما البته اگه بفهمی

   Reply

 10.   پورنوگرافی Says:

  خودتون یه سرچ ساده در مورد خود ارضایی تو اینترنت داشته باشید !

  به سه دسته سایت برخورد میکنید

  ۱)اونایی که از مضرات خود ارضایی نوشتن. ( که خودشون چند دسته اند!)

  ۲)اونایی که از فواید خود ارضایی نوشتن. که اغلب از دیدگاه روانشناسی و پزشکی با این مسئله رو برو شدند تازه اینا هم چند دسته اند

  ۳)اونایی که کلا مردانگی و شرافتو زیر پا گذاشتنو با یه سری عکس و داستان تحریک امیز سعی در جلب مشتری کردن که البته مشتریاشون اگه بیشتر از دو مورد بالا نباشه کمتر از دو مورد بالا هم نیست!

  من در مورد دست سوم کاری ندارموحرفی نمیزنم . بخدا واگذارشون میکنیم

  اما دسته ی اول

  بیشتر افراد مذهبی هستن .درسته مذهب علی الخصوص تشیع

  و درست هم هست کارشناسان و علمای دین به هیچ عنوان مقلدین خودشون رو به این عمل تشویق نمیکنند و افراد مبتلا رو هم در اکثر مواقع به توبه و ترک معصیت فرا میخونند .

  ما قصد نداریم پا تو کفش کارشناسان محترم کنیم که مطمئنا اونا بهتر از ما با متون دینی اشنا هستن

  ان شالله در اولین فرصت دیدگاههای دینی پیرامون خود ارضایی رو به نقل از وبلاگای مذکور رو وب قرار میدم!

  عده ای از همین گروه اول معتقدند خود ارضایی از نظر علمی هم خطراتی رو متوجه شخص بیمار میکنه

  که جای بررسی داره خیلی جای بررسی البته اگه بذارن!!!!

  اما دسته دوم همون دسته ای که خیلی اجازه ندارن (همین الان متوجه شدم صفحه ی مربوط به خود ارضایی تو ویکیپدیا فیلتر شده ) فقط همین قدر بدونید که یه همچین دیدگاهی هم وجود داره که اتفاقا در بین تحصیل کرده ها روانشناسا و حتی پزشکا طرفدارای زیادی داره حتی این اواخر یکی از اساتید معارف دانشگاه ما(صنعتی اصفهان)با قاطعیت سر کلاس میگفت از نظر علمی خود ارضایی ضرر که نداره هیچ یه کمم فایده داره!!!البته ایشون حرفای دیگه ای هم زدن که سر فرصت مطرح میکنم

  یه نکته:فرضیات در دنیای علم تغییر پذیره و این خاصیت علم بحساب میاد ولی اصول در دین هیچگاه تغییر نمیکنه (البته اصول رو هم باید شناخت) پس لطفا با خوندن چند تا مقاله ی علمی جو زده نشید!

  گیجتون کردم ببخشید فقط امیدوارم جواب سوالتونو نگرفته باشید!!!چون اصلا جوابی داده نشد بنا هم نبود جوابی داده بشه ان شالله در پستهای اینده نظرات مختلفو بیشتر شرح خواهم داد

  لطفا بعد از خواندن این اراجیف بیکار ننشینید دانشجو باشید پاسخ دنبال ما نمیاد این ماییم که باید به دنبال پاسخ بریم

  Reply

  •   مبین Says:

   اولا از کجا معلوم این دکتره.دوما چرا عدم تمرکز،کمردرد،کم بینایی و…دقیقا موقع جوونی میاد سراغ آدم.اصلا یه مدت بزنید یه مدتم نزنید ببینید چه فرقی در خودتون احساس میکنید.چرا درصد قبولی دخترا تو کنکور بیشتره چون درصد این کار در اونا کمتره.دوستان ترکش سخته ولی شدنیه.خوتون جریمه کنید مثلا قسم بخورید اگه این کارو کنید یه مقدار زیادی پول صدقه بدید.(در جوانی پاک بودن شیوه ی پیغمبریست)

   Reply

 11.   دكترنجفی اورولوژیست و متخصص بیماریهای عفونی و مجاری تناسلی Says:

  خود ارضایی و فواید آن
  خودارضایی اگر درست انجام شود می تواند هم برای خانم ها و هم برای آقایان هم مضر باشد و هم مفید و اگر درست انجام نشود می تواند باعث ناراحتی روحی و جسمی فرد شود. از مزایای خودارضایی می توانم به این چند نکته اشاره کنم:

  ۱ – افراد از این طریق می توانند بدون اینکه تحت فشار باشند در زمانی که احساس راحتی می کنند و در خلوت خودشان با بدنشان آشنا شوند. اینکار در زندگی آینده شان هم به آنها کمک می کند تا از رابطه جنسی با همسرشان لذت بیشتری ببرند و بتوانند او را در دادن لذت به آن ها هدایت کنند.

  ۲ – برای خانم ها خودارضایی مکرر ایرادی ندارد به شرط اینکه به صورت یک مشغولیت فکری در نیاید که از زندگی روزمره باز بمانند. و اینکه برای حفظ پرده بکارتشان نباید چیزی را در حین خودارضایی وارد واژن خود بکنند. تنها از طریق مالش کلیتوریس می توانند ارضا شوند.

  ۳ – برای آقایان خودارضایی بیش از ۲ یا سه بار در هفته توصیه نشده و مضر می باشد. البته بر سر این رقم هنوز اتفاق آرا وجود ندارد. و این تعداد به این دلیل پیشنهاد شده بطور متوسط مردان میتوانند مایع منی برای سه بار انزال کامل را در طول یک هفته بسازند. خودارضایی بیش از این غده پروستات را تحت فشار قرار داده و ممکن است باعث درد بیضه، زیر دل، کمر، ناحیه مقعد و یا ناحیه بین مقعد و آلت تناسلی شوند.

  پژوهش های اخیرکه در مجله انجمن اورولوژیست های آمریکا به چاپ رسیده، حاکی از آن است که اگر مردی در طول زمان حیات جنسی خود یعنی از زمانی که بالغ می شود بطور مرتب خودارضایی داشته باشد (اما نه بیش از قائده) احتمال دچار شدنش به سرطان پروستات کمتر است.

  ۴ – ودر نهایت اینکه اگر امکان ازدواج ندارند، لازم نیست به روابط پرخطر پیش از ازدواج وارد بشوند.

  از میان صدها سوال رسیده ( در قسمت نظرات وبلاگ )، احمد از فنلاند: خودارضایی صحیح چطوری است؟ حبیب از استرالیا پرسیده: آیا خودارضایی با کف دست ضرر دارد؟ میترا از تهران در مورد فعالیت جنسی دهانی و

  …….

  در جواب به این پرسش ها باید گفت که هر کسی روش خاص خودش را برای خودارضایی می تواند داشته باشد. اما معمولا این نکات توصیه می شود: شستن دست و ناخن ها پیش از انجام این عمل. استفاده از مواد لغزنده کننده می تواند کمک کننده باشد.

  ادرار کردن بعد از انزال برای آقایان و ارضا شدن خانم ها که چنانچه باکتری در مجرای ادرارهست خارج بشود. و شستن آلت تناسلی با آب ولرم و ماده شوینده بدون بو. در ضمن این مهم است که در محیط امن و آرامی این کار را انجام بدهید. در غیر اینصورت بخصوص برای آقایان ممکن است برای اینکه کسی شما را نبیند این کار را خیلی سریع انجام دهید و در آینده دچار انزال زودرس شوید.

  برخی از دوستان بعد از بار اولی که درسوالات درگوشی ها در مورد مسائل جنسی را خواندند با وبلاگ تماس گرفتند و موضع شرع را در قبال این عمل مطرح کردند. با سپاس از این دسته از بازدیدکنندگان که نسبت به مقالات درگوشی و مطالبش بی تفاوت نبوده اند باید بگویم که ما برای تمامی ادیان و مذاهب احترام قائل هستیم و خود از افراد مسلمان می باشیم ولی باز هم تکرار می کنیم ””سکوت ما پزشکان نه تنها باعث حذف این اعمال و بیماریهای مسری از جامعه نمی شود ،بلکه باعث اشاعه بیماریهای مقاربتی و مشکلات جسمی و روحی می گردد .”” و در برنامه درگوشی بیشتر تلاش می کنیم تا جدیدترین یافته های علمی را در پاسخ به سئوالات دریافت شده در اختیار افراد قرار بدهیم و در نهایت این مسئولیت و تصمیم خود فرد است که چه کاری برایش بهتر است و چه خط فکری را می خواهد دنبال کند.

  Reply

 12.   x Says:

  باور کنید ضرر داره من خیلی ها رو دیدم ک به ضررش پی بردن خارج از این وقتی امامان و پیغمبر می فرمایند ضرر داره شما حرف این دکتر پیزوری ها رو ک بعضیاشون 1 شبه دکتر شدن گوش میدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  Reply

 13.   ali Says:

  cheghad zer mizanin bokunin dige baba ah!

  Reply

 14.   mihan Says:

  شرایط واندازه نگهداشتن مهمه.من قبل از ازدواج به طور معمول وبراساس نیاز، خودارضائی مثبت داشتم.یعنی بدون تحت تاءثیر مطالب بی اساس قرارگرفتن حتی با برنامه ریزی قبلی وآراستن محیط خودارضائی میگردم حالا هم که ازدواج کردم بدون هیچ مشکلی بچه دارشدم وبه زندگی شیرین جنسی خودم ادامه میدم وهنوز هم گاهی با همسرم قبل از آمیزش روبه روی هم تا حد تحریک وهمراه با حرفهای تحریک کننده عمل خودارضائی رو انجام میدیم ودروقت مناسب پس از تحریک کامل به یک سکس دلچسب ومطبوع می پردازیم

  Reply

  •   ش Says:

   آخه توام احمقی
   نگاه به حیوانالت کن این کار کثیف رو انجام نمیدن که توانجام میدی
   اگه می خوای به اوج لذت برسی استمنا رو به وسیله زنت انجام بدی که بهتره ولذت بیشتری داره و گرنه با زمانی که مجرد بودی هیچ فرقی نمیکه انگار که داری فیلم سکسی نگاه می کنی پس کلا کارات بی اساس و من درآوردی است

   Reply

 15.   پروانه Says:

  خودارضایی در شرائط مخصوص به خودش یه ضرورته که از اتفاقات بدتر جلوگیری میکنه.من یه مدت علی رغم میل زیاد براساس تبلیغات موهوم میخواستم خودمو کنترل کنم ولی چنان فشاری از نظرسکس بهم اومد که منجر به انجام سکس با برادرم شد که اگه با خیال راحت خودارضائی میکردم این اتفاق که همچنان ادامه داره پیش نمیومد

  Reply

 16.   گلشیفته Says:

  حال کردن با دوست دختر یه کیفی دارد با زن خود یک کیفی دیگر دارد با زن یک ملا لذت خاص خود دارد از همه بگذریم جلق زدن یه عالمی دارد

  Reply

 17.   eli Says:

  بسم الله الرحمن الرحیم-قدافلح المومنون-…-والذینهم لفروجهم حافظون-الا علی ازواجهم… -فمن ابتغی وراء ذلک فالُيک هم العادون. ایه 1 تا 7 سوره مبارکه مومنون فکر میکنم قران برای همه کافی باشه خود غربیها از قران به عنوان طب و سلامتی بیشتر استفاده میکنن. خدا هیچ نیازی در انسان قرار نداده مگر اینکه راه رسیدن به انرا هم به ما گفته.درغیر اینصورت هرکی گرسنش میشه باید بره دزدی کنه….

  Reply

  •   loony Says:

   غربی ها دنبال قرآن نرفتن
   دست از این اراجیف بردارید
   اگه هم رفتن اشتباه کردن
   مگه همه کارای غربیا درسته؟ هان؟

   Reply

 18.   secret Says:

  میگن دین اسلام تحریف نشده؟اگه نشده پس این علما چی هستن نظرات اینا تحدیف نیست؟هوس تو همه هست جلوگیریش بعضی وقا خیلی سخته از نظر دین این فاحشه هست اما فاحشه اون مردیه که با همه میخوابه و بعد زن باکره میخواد

  Reply

  •   ش Says:

   همین علما که بهشون توهین میکنی برا تو راه کار گذاشتند
   مگه نمیگی جلوگیریش سخته اسلام نگفته جلوگیری کن بلکه گفته در راه درست خرجش کن

   Reply

 19.   آرش Says:

  دوستان اگه زیاده روی نشه عارضه ای نداره برای جوون مجرد که امکانات ازدواج نداره کمترین کاریه که میتونه بکنه گناه هم نیست

  Reply

 20.   Anonymous Says:

  نیما جون خودت که جلقت رو زدی و حالش رو بردی حالا به ماجوونا رسید بد شد بامرام ؟ تازه وقتی اینهمه دخترها و پسرهای جوان در کشورهای پیشرفته هستن که هیچ ورزشکاری جلق نمیزنه . در ضمن منکه هر بار جلق میزم ده ساعت با حال میشم بهتره بروی دکتر تا چکت کنه . اگه صحبت انرزی باشه پس متاهلها هم نباید مقاربت کنن حرفهات زیاد منطقی نیست و بوی قورمه سبزی ازش میاد

  Reply

  •   hamed Says:

   شما به حرف خدا شک داری؟.

   مگه علم شما از علم خدا بالا تره؟
   اگه خالق شما خداست….خداوند فرموده خود ارضایی حرامه

   Reply

 21.   نیما Says:

  انسان بعد از استمنا کاملا تا ۱۰ ساعت منگه.
  فردی که استمنا میکنه دیگه اون انرژی قبلیو نداره.
  همین خارجیا که سنگشونو به سینه میزننی ،قبل از مسابقات به بازیکنشان اجازه استمنا نمیدن.
  آقایون دوستان هوس باز،من خودم یه غلطی میکردم یه زمانی جلق میزدم،بعدش دیگه اون قدرته سابقو برای فوتبال بازی کردن نداشتم،الان هم گذاشتم کنار تا دوباره به قدرت قبلی بر گردم.
  حرفی که نفستون میزنه رو گوش نکنین ،بعد قضاوت کنین

  Reply

  •   یوشیچ Says:

   نیما جون ! خودت که جلقت رو زدی و حالش رو بردی حالا به ماجوونا رسید بد شد بامرام ؟ تازه وقتی اینهمه دخترها و پسرهای جوان در کشورهای پیشرفته هستن که هیچ ورزشکاری جلق نمیزنه . در ضمن منکه هر بار جلق میزم ده ساعت با حال میشم بهتره بروی دکتر تا چکت کنه . اگه صحبت انرزی باشه پس متاهلها هم نباید مقاربت کنن حرفهات زیاد منطقی نیست و بوی قورمه سبزی ازش میاد

   Reply

 22.   یکی مثه بقیه Says:

  من شخصا معتقدم این عمل آسیب هایی رو به همراه داره.چون خودم عوارضشو دیدم ، عوارضی مثل کمر درد،لرزش دست،ریزش مو،اختلال در بینایی،اختلال در شنوایی .
  ولی وقتی با خودم فکر می کنم می بینم واقعا دوری از این عمل سخته.
  البته با توجه به تجربه ی شخصیم و پرسش از دوستان هم سن و سالم این نیاز تنها بعد از دیدن فیلم و عکس های تحریک آمیز به وجود میاد.پس اگه کسی می خواد از این کار دوری کنه باید تا جایی که می تونه از دیدن اینجور چیزا خودداری کنه.
  ای کاش ازدواج موقت یک امر باب بود تا دیگه سراغ این عمل نمی رفتیم!

  Reply

 23.   شبي Says:

  ﺍﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﺮ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﻧﻤﻲ ﺩﻭﻧﻢ ﺟﻲ ﺑﻜﻢ ﻓﻘﻄ ﻳﻜﻲ ﺭﻭ ﻣﻴﺨﻮﺍﻡ ﺑﻜﻪ ﻛﻨﺎﻩ ﻳﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻋﻮﺍﻗﺐ ﺑﺪﻱ ﺩﺍﺭﻩ ﻳﺎ ﻧﻪ

  Reply

 24.   vendy Says:

  بنده از 5 سالگی تا الان 24 سالگی دارم استمنا میکنم وتقریبا همه راههای ریاضت (نماز مسجد روزه و…)رو تقریبا و کاملا رفتم که این کار رو نکنم ولی بی فایده بود تنها راه درمان اصلی و همیشگی اون (((ازدواجه))) یا در یه خونواده دلسوز و با محبت و با جنبه و آگاه از این مسئله بدنیا اومده باشی و کمک بزرگی پدر مادر از بچگی با درایت خودشون بهت کرده باشن که خودت هم حالیت نشه و فقط ببینی که عاری از این مسئله ای و یا ازشون کمک بگیری که قطعا موثره که ازاول با آگاهی این خونواده وارد این بازی نشی ….بنده از لحاظ جسمی سالم هستم از استمنا برای راه گریزی از استرس های وارده و تنش های جنسی استفاده میکردم و میکنم و در کل تاییدش نمیکنم اگه راه ازدواج دارید حتما بی وقفه ازدواج کنیـــــــــد گاهی اگه استمنا نمی کردم تو شبهای هفته خوابهای تحریک آمیز بدون انزال میدیدم و حریص این کار میشدم که اگه خودم و بعد از بیدار شدن از خواب با استمنا خالی نمی کردم آنچنان در طول روز و روزهای آینده تحت تاثیر خواب و تحریکات بعدی قرار میگرفتم که راهی جز تخلیه خود نداشتم و با توجه به تجربه من اگه خود را بعد از تخلیه با غذای مقوی مثل آبگوشت گوسفند موز مغز بادام زمینی تقویت کنید و فقط در صورت نعوظ و تحریکات مزاحم خود را خالی کنید به شرط اینکه وسواسی در لذت بردن نشید که خیلی مهمه چون لذت این استمنا جوری که آدم میخواد در انزال و ارگاسم بعدی آرامش مضاعف تری بدست بیاره بنابراین گاهی اینقدر بعضا پشت سر هم خود را به ارگاسم پی در پی میرسونه که بنیه و جسمش از لحاظ شادابی و تقویت خونی تضیف میشه که در این موقع بایستی از غذاهای مقوی و پر بنیه استفاده شه مثل چای نبات زنجفیل و عسل و گوشت کبابی و…. دست آخر هیچگاه بدون تحریکات لازم و اولیه استمنا نکنید که اعصاب رو بدجوری به رنجش میاره… و اگه ناچارید که استمنا کنید در یک محیط خلوت با آرامش و بدون استرس و با تحریکات اولیه و لازم انزال را به تاخیر بیندازید که این کمک میکنه بدون فشار و خجالت و در آرامش به انزال خوبی دست یابید و در آینده به دلیل فشار و استرس به بدن خود در استمنا دچار (((زود انزالی))) که ناشی از در فشار و استرس و خجالت و غذاب وجدان بودن در حین انجام اینکار است نشید باز میگم تا جایی که میتونید بساط ازدواج خود و دیگران را فراهم کنید تا خدا هم از لذت شما و همسرتان خشنود بشه نه ناراضی از استمنا های مکرر ما (والسلام

  Reply

  •   hamed Says:

   سلام….فقط اهل بیت و رفتن به زیارت امام زضا علیه السلام……تضمینیه

   Reply

 25.   tara Says:

  man dishab khoderzaee kardam az bihalio khaba lodegi va kamar dard daram mimiram tars az dast dadane parde bekarat joshaye vahshatnake soratam pas ina male chie
  vaghean k

  Reply

 26.   آرمان Says:

  متاسفانه باید بگم خودارضایی اگر کنترل شده نباشه و در اون افراط بشه، تبدیل به یه اعتیاد وحشتناک میشه که میتونه در زندگی اجتماعی اختلال ایجاد کنه

  Reply

 27.   آریا Says:

  من خودم ادمه معقدی بودم و تا جایی که می تونستم فشارو تحمل میکردم و خودارضایی نمی کردم نتیجش جز افسردگی و توهم و ضعف روحی و جسمانی نیود با این حال چون ادمه معتقدی بودم چشممو رو واقعیت ها می بستم و بقیه رو هم از اینکار نهی میکردم اما اگه با خودت صادق باشی یه جایی با حقیقت رو به رو میشی و خودتو نجات میدی و این اتفاق برای منم افتاد و ارامشم الان چندین برابر شده .تجربمو گفتم شاید به درد دوستان بخوره . از آقای دکترم ممنونم برای شهامتشون و اینکه شرفشونو به باورهای حاکم نمیفروشن …

  Reply

 28.   farhad Says:

  با سلام و خسته نباشيد
  همسر من 32 سال سن داره از دو ماه پيش دچار عارضه ي خارش و قرمزي پوست در ناحيه ختنه گاه آلت تناسلي شده كه با استفاده مكرر و روزانه ي پمادهاي كلوتريمازول و تريا ان ان به مدت چهل روز و عدم نزديكي در اين مدت بيماري بهبود پيدا كرد. اما دوباره بعد از مدتي دچار اين عارضه شده و متاسفانه اصرارهاي شديد من براي مراجعه به دكتر بي اثر بوده. خاطرنشان مي كنم كه اين مشكل در اثر استفاده ي كاندوم با مواد تاخيري براي ايشون پيش اومد كه قبلا هم استفاده كرده بودن و هيچگونه مشكلي نداشتن . تقاضامندم راهنمايي بفرماييد كه براي درمان قطعي و بدون بازگشت اين مشكل چه بايد كرد و همچنين مصرف بيش از حد اين دو پماد عارضه جديدي رو براي ايشون پيش نمي ياره. خواهش مي كنم كمكم كنيد آقاي دكتر.
  سپاسگذار از شما

  Reply

 29.   محمد Says:

  در ضمن استرس در هر کاری مضره پس با آرامش باشه خیلی خیلی بهتره.

  Reply

 30.   محمد Says:

  سلام….کاملا درست گفتن آقای دکتر:

  1.اگه خود ارضایی ضرر داشت الان یه مشت کور و کچل تو جامعه باید پرسه میزدن
  2.هیچ جای قرآن تا اونجا که من میدونم ننوشته خود ارضایی غلطه
  3.اگر کار بدی بود هیچوقت انسان بهش احساس نیاز شدید پیدا نمی کرد، اگر کسی میتونه کنترلش کنه یا بیماره یا به زودی بیمار میشه….مثل غذا خوردن یا
  نوشیدن آب یا رفتن به دستشویی….خداوند با تدبیره
  4.فقط میمونه یه حرف….انجام زیاد هر کاری مثل پر خوری در زندگی اختلال ایجاد میکنه….پس باید فقط در صورت نیاز اینکارو کرد چون این یه جور بازی یا سرگرمی نیست.

  Reply

  •   Anonymous Says:

   تویی که میگه هیچ جای قران ننوشته مگه تا حالا خوندی که همچین شایعه ای رو میسازی؟ایه 4 تا 6 سوره مومنون رو بخون تا به جواب سوالت برسی…

   Reply

 31.   فردین Says:

  از نظر من خودارضایی اگه با ارامش و بدون عجله انجام بشه خوبه. ولی اگه زندگی رو تحت تاثیر قرار بده بده.
  من خودم از 16 سالگی تا الان 24 سالگی خود ارضایی میکنم. هنوز هم امکان زن گرفتن ندارم. چون دانشجو هستم. از لحاظ یادگیری هم مشکلی ندارم.
  اگه خودارضایی بده باید زن گرفتن و سکس با همسر هم بد باشه چون هیچ فرقی بین این دو نیست

  Reply

 32.   adam Says:

  معایب آن شخصا تجربه شده و تمام علما و پزشکان منصف این کار را مضر و حرام دانسته اند.

  Reply

 33.   Anonymous Says:

  چه ضرروگرفتاری بزرگترازاستمنا برای یک جوان ونوجوان
  هرکی مخالفه واقعا دیوانه است

  Reply

  •   کوروش کبیر Says:

   رو زمین همه دارند استمنا میکنند . پس به قول این بینام همه ما زمینی ها دیوانه هستیم و این یارو باید بدون آلت باشد! تف به اون ایمانت

   Reply

 34.   حسن Says:

  با سلام.
  هیچ جوونی چه پسر و چه دختر از اینکه خودارضایی می کنن احساس آرامش ندارن.من خودم ازدواج ترجیح می دم ولی کو؟بااینکه 27 سالمه ولی توقعات بالاست. در دختر خانوما نه شجاعت و ازخودگذشتگی وجود داره و نه در خونواده ها یکم عقل و شعورو نه درآقا پسرها احساس مسولیت!
  توقعات بی جا و وضع بد اقتصادی کشورمان و … باعث شده همین دخترخانوما و آقاپسرها بجای اینکه باشریک خودش این عمل انجام بدن دست به اینکار می زنن
  خودارضایی از روی ناچاریه!
  وای بر ما

  Reply

  •   Anonymous Says:

   آخه عزيزم درسته اين مطالبي كه فرموديد ولي وقتي شرايط ازدواج نداريم و اين يك احساسيه كه بسيار هم قوي در من دختر 23 ساله به نظرت بايد چيكار كنم برم با پسري رابطه نامشروع داشته باشم يا هر از گاهي خود ارضايي كنم و خاليشم تا شرايط به وجود بياد.من اين كار ميكنم و به دنبال تركش هم هستم ولي واقعا نميشه راهي جز ازدواج نداره و من الان نميتونم ازدواج كنم پس لا اقل روحيه ام از دست ندم .در ضمن كشور هاي ديگه كه خود ارضايي نميكنن عوض هزار جور غلط ديگه ميكنن ما كه نميتونيم مثل اونا باشيم.

   Reply

 35.   نیلو Says:

  دوستان به نظر من شما دچار تعصب کورکورانه هستین و با خودتونم مبارزه میکنید. من با دکتر موافقم.

  Reply

 36.   آرمان Says:

  شرم بر شما. ایران در جهان رتبه اول رو در خود ارضایی داره واقعا که همچین دستاوردی خجالت آوره

  Reply

 37.   ناشناس Says:

  آقای به ظاهر داناف کی گفته که استمنا هیچ گونه عوارضی نداره؟ می خواین با این حرفا چجوونارو بدبخت کنین؟ خودتون خرین؟

  Reply

 38.   یه ترکمن Says:

  خود ارضایی کاری شرم اور که در اسلام این دین کامل یک گناه وان هم یک گناه کبیره میباشد

  وعوارض زیادی به دنبال خواهد داشت که خیلی ها در متن همین نوشته های شما موجود است

  اینکه از نظر علمی ثابت نشده دلیل بر درست بودن ان نیست

  اینکه در اسلام گفته شده جایز نیست حتما دلیل دارد ولی علم به ان دست نیافته یا شما نمیدانید

  چون اسلام و قران کتاب زندگی است و همه چیز در ان نوشته شده است و سنت رسل اکرم (ص

  Reply

 39.   Anonymous Says:

  يكي از خطرات بزرگ استمنائ عقيم شدنه لطفا جوانهامونو به دامن خطر نندازيد.

  Reply

 40.   Anonymous Says:

  معذرت مي خوام .نميخواستم بي ادبي كنم. ولي مطالبتون واقعا بي منطق و باب رضايتمندي افراد بي اراده، سست عنصر وهوس بازه
  ..از شما كه يك پزشك هستيد خيلي بعيده. در واقع من به پزشك بودن شما شك دارمم . چطورممكنه يك پزشك درمورد همچين موضوعي اينقدر بي اطلاع ويا
  سطحي بين ويا… باشه!!!!!ا

  Reply

  •   علی Says:

   شما برو یک کم مطالعه کن بعد بیا اینجا از سطح و عمق مطالب حرف بزن. مطالعه منظورم چهار تا مطلب علمی نه اون اراجیفی که تو کتابهای دینی کردند تو مغزت

   Reply

  •   a.m.c Says:

   بعد میگن ما چرا جهان سومیم وقتی یکی در قبال یه مطلب علمی بر می داره آیه های قرآن رو مینویسه.تو رو خدا دست بردارین
   شما ها همه چیو با هم قاطی کردین.اصن شما خوب؛ شما خود ارضایی نکردی آفرین ولی ببخشیدا شاید شما رو اشتباها به عنوان انسان معرفی کردن چون گویا خودتونو خیلی از ماها بالاتر می بینین.
   نه عزیز بیا یکم پایین تر و نگا کن .غیره ممکنه تو خودت تاحالا خود ارضایی نداشته باشی.مگر اینکه تو همون سنه 11 سالگی ازدواج کردی!
   اما با هرچیزی درباره ی خودش نظر بده.این یه موضوعه علمیه.و یه میلِ طبیعی.
   نمیشه انکارش کنی.تو هم این میلو داری

   Reply

Leave a Reply