علائم و عوارض اصلی دیابت و افراد در ریسک به ابتلا

آقای دکتر ع. ح. سردار ، علائم اصلی دیابت شامل چه مواردی هستند و چگونه من میتوانم بفهمم که در خطر ابتلا به این بیماری هستم یا خیر ؟

دکتر ع. ح. سردار : علائم دیابت شامل موارد ذیل میباشند :

- تشنگی غیر عادی
- تکرر ادرار
- تغییر در وزن
- خستگی زیاد یا فقدان انرژی
- تیرگی در دید
- تکرر یا عود عفونت
- التیام دیر هنگام بریدگیها و کبود شدگیها
- خارش و کرختی در دستها و پاها
- سختی در نعوظ

اگر سن شما بالای 40 باشد ، شما در ریسک دیابت نوع 2 هستید و لازم است حداقل هر 3 سال یکبار جهت دیابت تست گردید . حتی اگر یکی از موارد ذیل در شما مثبت باشد ، شما جهت تست دیابت باید اقدام نمائید :

- اگر والدین یا خواهر و یا برادر شما دیابتی باشند .
- اگر دارای بیماریهایی باشید که با دیابت ارتباط دارند ( بیماری قلبی ، بیماری کلیوی ، بیماری چشمی ، مسئله نعوظی و آسیب عصبی).
- اگر وزن شما در زمان تولد بالای 4 کیلو گرم بوده باشد .
- اگر شما دچار دیابت بارداری شده باشید ( gestrational diabetes ).
- اگر فشار خون بالا داشته باشید .
- اگر میزان کلسترول خون شما بالا باشد .
- اگر شما چاق باشید ، مخصوصا اگر اضافی وزن شما در ناحیه میانی بدن شما تمرکز یافته باشد .
- اگر دو تست ذیل در شما مثبت بوده باشد :
Impaired Glucose Tolerance -IGT
Impaired Fastng Glucose -IFG

در ارتباط با تحقیقاتی بنام «کنترل دیابت و عوارض آن» ، در مهیا نیوز  مطلبی درج شده است که قسمتی از آن به شرح ذیل میباشد :
بیشتر عوارض ناشی از این بیماری سال ها پس از ابتلا به دیابت ایجاد می شوند. البته هرچه سطوح گلوکز خون شدیدتر کنترل شود، احتمال بروز یا بدتر شدن این عوارض کمتر است. به مرور زمان، سطوح بالای قندخون سبب تضعیف گردش خون و آسیب رساندن به بیشتر اعضاء مهم بدن می شود.

دیابت علت شماره یک بروز نابینایی در بالغین آمریکایی است. تغییر در عروق خونی بسیار کوچک چشم در نهایت منجر به بروز رتینوپاتی (آسیب شبکیه) در تقریباً تمام دیابتی های وابسته به انسولین (تیپ 1) و اکثریت بیماران مبتلا به دیابت تیپ 2 می شود. این بدان معناست که آزمایش سالانه چشم به منظور شناسایی تغییرات اولیه در چشم حیاتی است. مشابه تغییراتی که در عروق خونی چشم رخ می دهد در عروقی که به قلب می روند نیز تغییراتی ایجاد می شود.

بیماری های قلبی و عروق خونی:

دیابت خطر بیماری عروق کرونر را به میزان زیادی افزایش می دهد. علت مرگ در بیش از 80 درصد افراد دیابتی اختلال قلبی یا عروق قلبی است. احتمال بروز تصلب شرائین، بیماری عروق کرونر، فشارخون بالا (هایپرتانسیون)، افزایش سطوح کلسترول خون، حمله قلبی و سکته در بیمار دیابتی بیشتر است.

نارسایی کلیوی:

دیابت دیرپا می تواند به عروق خونی کوچک کلیه که برای فیلتر کردن مواد زاید ضروری هستند آسیب وارد کند. این امر سبب نارسایی برگشت ناپذیر کلیه می شود که به آرامی و در عرض چند سال رخ می دهد. به محض پیدایش علایم آسیب کلیوی مانند فشارخون بالا یا تورم پاها و دست ها، کلیه ها به شدت آسیب دیده اند.

آسیب عصبی:

نوروپاتی نوعی آسیب عصبی است که احتمالاً در اثر بالا بودن غلظت گلوکز در عروق کوچک تغذیه کننده خون پایانه های عصبی ایجاد می شود. نوروپاتی می تواند منجر به ضعف دست و پا و مورمور شدن آن ها، سوزش یا احساس کرخی در پا و حتی انگشتان و بازوها شود. نوروپاتی می تواند به مشکلاتی در هضم غذا، تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست بینجامد. مشکلات بلع و رفلاکس اسید نیز ممکن است رخ دهد.

از بین رفتن سلامت پوست:

در دیابتی ها، گردش ضعیف خون به پوست می تواند منجر به زخم و عفونت شود. زخم ها به کندی بهبود می یابند. زخم ها و عفونت های پا ممکن است هرگز التیام نیابند و منجر به لزوم قطع عضو شوند.

نقص عملکرد جنسی:

به دلیل بروز مشکلاتی در گردش خون و آسیب عصبی، تا 50% مردان مبتلا به دیابت دچار ناتوانی جنسی می شوند.

سایر عوارض:

حساسیت به عفونت (به خصوص پوست و دستگاه ادراری) و بیماری های دیگر (مانند سندرم کارپال تونل) در بیماران مبتلا به دیابت افزایش می یابد.

قربانتان – دکتر ع. ح. سردار

منبع : دکتر ع. ح. سردار http://serdar.edublogs.orgLeave a Reply